Учени: Глобалното затопляне може да предизвика нова пандемия

1
Заради климата дивите животни са принудени да емигрират в райони, населени от много хора
Заради климата дивите животни са принудени да емигрират в райони, населени от много хора

Нагряващата се планета принуждава животните да се преместят в по-населени райони, увеличавайки риска от нов вирус, който да се предаде на хората

Глобалното затопляне може да предизвика нова пандемия, предупредиха учени, цитирани от в. “Дейли мейл” и 24 часа. Новината идва на фона на здравната криза, причинена от COVID-19, която измъчи целия свят през изминалите почти 3 години.

Климатът продължава да се изменя, което може да принуди дивите животни да емигрират в райони, населени от много хора. По този начин се увеличава вероятността от нов пик на вирусните заболявания, а и рискът от зараждането на следващата пандемия, установи ново проучване.

Различни бозайници ще се срещнат за първи път по време на тези свои пътувания, наречени “изместване на географския обхват”, като така ще си прехвърлят един на друг хиляди вируси, твърди проучването, публикувано в четвъртък в научното сп. “Нейчър”.

Подобни промени ще проправят пътя на патогени - бактерии или вируси, причиняващи ​болести - като ебола или коронавирус да се разпространяват в нови райони и по различни видове животни.

Този процес ще затрудни тяхното проследяване, докато преминават през организми, които използват като стъпало, за да си проправят път до крайната им цел - човека, предупреждават авторите.

Това явление по същество ще нормализира рисковете, които хората днес свързват с търговията на диви животни, според водещия автор на изследването Колин Карлсън, асистент-професор в Медицинския център за глобални здравни науки и сигурност на университета Джорджтаун. Според него пазарите съвсем няма да са единственото място, което ще предразполага към прехвърлянето на заболявания между организмите.

Притесняваме се именно за пазарите, защото събирането на здрави и на болни животни в неестествени комбинации създава възможности за възникване на този поетапен процес – например как SARS прескочи от прилепи към животното цивета и от тях към хора - обясни Карлсън и добави - В изменящия се климат този процес ще бъде реалната картина на природата почти навсякъде по света”.

За да са сигурни в своите изводи, учените направили цялостна оценка на това как климатичните промени ще трансформират “глобалния виром на бозайниците” – или иначе казано, колекцията от вируси, открити в телата им.

Те симулирали потенциални горещи точки, като използвали географски модели на цялата мрежа от болести на бозайниците. Взели предвид и прогнозите за промяна на обхвата за повече от 3000 вида животни при различни сценарии за изменение на климата в отделни части от земното кълбо до 2070 г.

Основният проблем, който учените установили, е, че е възможно местата, към които животните ще се придвижват да обитават, да се изместят непропорционално към същите райони, в които хората живеят в момента.

По този начин ще се увеличи рискът от разпространение на вируси

Процесът е вече в ход заради необичайните температурни промени, въпреки че не го осъзнаваме. Според авторите усилията за намаляване на емисиите и парниковите газове може дори да не бъдат достатъчни, за да се предотврати подобно бъдеще. Те подчертават, че в момента температурите са с 1,2 ° над нивата от прединдустриалната епоха.

Дори ако светът успее да овладее промените в климата през този век да не надвишават 2 °, което е международно признатата горна граница за глобално затопляне, това “няма да намали бъдещото прехвърляне на вируси”, отбелязват учените.

Повишаващите се температури ще имат особено тревожни ефекти и върху прилепите, тъй като тези крилати бозайници могат да се придвижват на дълги разстояния. Именно те са отговорни за по-голямата част от разпространяването на нови вируси, сочи проучването.

Изследователите прогнозират, че последиците ще се усетят най-сериозно в Югоизточна Азия, която описват като “глобална гореща точка на разнообразието от прилепи”. Тъй като вирусите се прехвърлят между гостоприемниците си с безпрецедентна скорост, авторите предупреждават, че ефектите върху човешкото здраве вероятно ще бъдат поразителни

Проучването добавя още един начин, по който изменението на климата ще застраши здравето на хората и животните”, твърди Грегъри Албъри, който също е работил по проекта. “Не е ясно как точно тези нови вируси могат да повлияят на засегнатите видове, но е вероятно много от тях да се превърнат в риск за опазването на здравето и да подтикнат появата на огнища при хората”, добавя той.

Докато авторите заключиха, че изменението на климата може да се превърне в “най-големия рисков фактор по веригата за появата на болести”, надминавайки обезлесяването, търговията с диви животни и промишленото земеделие, те посочиха и възможно решение на този важен за човечеството казус. Учените вярват, че е важно да се съчетава наблюдението на болести по дивата природа с проучвания в реално време на промените, настъпващи в околната среда.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    1
    Ха-ха-хах!
    Пълни глупости! Ама нали трябва едни *богоизбрани* мултимилиардери да печелят невероятни пари от „ваксини“ – ще ви гонят до дупка да се бодете, „за ваше здраве“!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Най-висша форма на препоръка в България: "Кажи, че аз те пращам"!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари