Цената на дизела удари 2,60 лева

0
България запазва най-ниските цени на горива в Европейския съюз
България запазва най-ниските цени на горива в Европейския съюз Снимка: БТА

България запазва най-ниските цени на горива в Европейския съюз

Новата 2025 година започва с поредно поскъпване на горивата на българския пазар. Цената на дизела в големите вериги бензиностанции достигна 2,60 лева за литър, докато масовият бензин А-95 се търгува с 2-3 стотинки по-ниско. При по-малките търговци разликата в цените е между 10 и 15 стотинки надолу.

Според данни на специализираните агенции, това е най-високото ценово равнище от четири месеца насам. В сравнение с края на 2024 година се наблюдава увеличение от близо 10 стотинки, провокирано от трайното задържане на петролните котировки над 75 долара за барел, пише 24 ЧАСА.

Въпреки повишението, страната ни запазва позицията си на държавата с най-достъпни горива в Европейския съюз. За сравнение, в Малта цената е 2,62 лева, докато в Румъния, Полша и Литва бензинът е с 20 стотинки по-скъп. Традиционно най-високи остават цените в Нидерландия - 4 лева за бензин и 3,55 лева за дизел. Гърция също поддържа високи нива между 3,08 и 3,50 лева за литър.

Прогнози за 2025

Проучване на Ройтерс сред 31 икономисти и анализатори прогнозира средна цена на петрола сорт "Брент" от 74,33 долара през 2025 година. Експертите от JPMorgan очакват свръхпредлагане от около 1,2 милиона барела дневно, което вероятно ще задържи ограниченията на ОПЕК+ до последното тримесечие на годината.

Световното търсене се очаква да нарасне между 0,4 и 1,3 милиона барела дневно, като прогнозата на ОПЕК е за ръст от 1,45 милиона барела.

Анализаторите отбелязват, че встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ на 20 януари може да доведе до краткосрочни ценови колебания, особено при евентуално затягане на санкциите срещу износа на ирански петрол.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Кандидат за общ работник

Шефът:

– Какви претенции имате?

Кандидатът:

– 3000 лв. заплата и 40 дена отпуск.

– Ще ви дам 10 000 лв, секретарка и автомобил.

– Вие се шегувате!?

– Вие пръв започнахте!

Нови коментари