Тол камерите ще снимат липсата на "Гражданска отговорност"
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

МВР ще получава снимки от камерите за налагане на глоби
Камерите на тол системата ще започнат да следят за наличието на задължителна застраховка "Гражданска отговорност", а данните ще се предават автоматично към МВР. Това става ясно от Проект на Инструкция за изменение и допълнение на правилата за обмен на информация между Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), МВР и Агенция "Митници", който е публикуван за обществено обсъждане.
Новите текстове регламентират точния механизъм, по който пътните камери ще се превърнат в инструмент за масов контрол на застраховките. Промените се очаква да влязат в сила от 7 февруари 2026 година.
Как ще работи системата?
Според заложените промени, контролът ще се извършва на няколко етапа, като основната цел е пълна автоматизация на процеса:
-
Идентификация: АПИ ще предоставя на МВР информация за регистрационните номера на всички автомобили, които са преминали през платената пътна мрежа и са засечени от електронната система.
-
Проверка: МВР ще извършва незабавна проверка на подадените номера в базата данни на Гаранционния фонд за наличие на валидна застраховка "Гражданска отговорност".
-
Доказателства: Ако системата установи, че за даден автомобил няма сключен действащ договор, МВР автоматично ще изисква от АПИ снимков материал от преминаването.
Снимките ще служат като официално веществено доказателство за движението на автомобила на конкретната дата и час. Те ще съдържат и уникален идентификатор на техническото средство, което е извършило заснемането, гарантирайки правната тежест на нарушението.
Контрол на средната скорост
Освен за застраховки, новата инструкция урежда и детайлите около контрола на средната скорост. Предвижда се нарушенията да се установяват от службите за контрол на МВР, като се използват техническите средства на тол системата.
Контролът на средната скорост ще се осъществява в по-дълги пътни участъци, което според мотивите към проекта ще предотврати практиката водачите да намаляват рязко само пред стационарните камери и след това отново да превишават скоростта.
Очаква се новите механизми за обмен на информация да осигурят по-ефективно правоприлагане и да повишат събираемостта на глобите, както и безопасността по пътищата.























