Сенатът на САЩ отмени митата срещу Канада

0
Законопроектът мина с подкрепата на четирима републикански сенатори
Законопроектът мина с подкрепата на четирима републикански сенатори Снимка: АП / БТА

Законопроектът мина с подкрепата на четирима републикански сенатори

Американският Сенат нанесе тежък удар върху търговската политика на президента Доналд Тръмп, след като прие законопроект за премахване на наскоро наложените мита срещу Канада. Това съобщи информационна агенция Ройтерс.

Гласуването в горната камара на Конгреса завърши с резултат 51 срещу 48 гласа в полза на законопроекта, внесен от Демократическата партия. Четирима републикански сенатори - Сюзан Колинс, Лиза Мъркоуски, Мич Макконъл и Ранд Пол, пренебрегнаха призива на президента да гласуват против и застанаха на страната на демократите.

Икономически последици

Сенатор Колинс обясни решението си от трибуната, като подчерта, че митата ще имат негативно влияние върху икономиката на щата Мейн, особено върху производителите на хартия, които зависят от канадски суровини.

"Търговското споразумение САЩ-Мексико-Канада съдържа механизми за решаване на спорове, които правят налагането на мита ненужно", заяви сенаторът демократ Тим Кейн, който е основен вносител на законопроекта.

Спорът за фентанила

Тръмп обоснова митата с обявената на 22 януари национална извънредна ситуация заради вноса на наркотичното вещество фентанил от Мексико, Канада и Китай. Въпреки това, официалните данни сочат, че едва 0.2% от заловения в САЩ фентанил идва през канадската граница.

Лидерът на мнозинството в Сената Джон Тюн се противопостави на законопроекта с аргумента: "Няма ли картелите просто да променят тактиката си и да разширят дейността си на север?"

Законопроектът предстои да бъде разгледан в Камарата на представителите, където според наблюдатели вероятно ще бъде блокиран.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Една ракия, моля!
- Господине, тук е МакДоналдс!
- Оф, добре... Една МакРакия, моля!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари