Русия: Полша ще пострада първа, ако НАТО ни нападне

1
Кремъл засилва военната реторика, докато НАТО отрича планове за агресия
Кремъл засилва военната реторика, докато НАТО отрича планове за агресия Снимка: Спутник / АП

Кремъл засилва военната реторика, докато НАТО отрича планове за агресия

Шефът на руското външно разузнаване Сергей Наришкин отправи директна заплаха към източноевропейските членове на НАТО, заявявайки че Полша и балтийските републики ще понесат първи удара при евентуален конфликт между Москва и Алианса. Това съобщиха международни информационни агенции, цитирайки изявление на високопоставения руски служител.

Заплахата идва в момент, когато Беларус, верният съюзник на Кремъл, вече приютява руски тактически ядрени оръжия на своя територия - ход, който предизвика остри реакции от западната общност. Режимът на Александър Лукашенко, който остава в почти пълна международна изолация, продължава да подкрепя безрезервно действията на Русия в Украйна, въпреки че това му струва допълнителни санкции и прекъсване на важни международни връзки.

Особено тревожен е фактът, че Минск участва активно в схемата за депортиране на украински деца от окупираните територии - престъпление, за което дори Международният наказателен съд вече издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин. Очевидно престъпленията срещу човечеството вече са се превърнали в нещо като "семеен бизнес" между двата авторитарни режима.

В типичен стил НАТО отхвърли категорично обвиненията, че планира нападение срещу Русия или Беларус.

"НАТО не търси конфронтация с Русия, но ще защитава всеки сантиметър от територията на съюзниците си", заяви генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг в последно изявление.

Полша, Литва, Латвия и Естония - страни, които имат горчив исторически опит с руската и съветската окупация - засилват своята отбрана и приемат допълнителни контингенти на НАТО на своя територия. Тези държави са сред най-твърдите поддръжници на Украйна и последователно призовават за по-строги мерки срещу режима на Путин.

Анализатори по международна сигурност отбелязват, че въпреки ескалиращата реторика, реалната вероятност за директен военен сблъсък между ядрените сили остава ниска, тъй като подобен конфликт би имал апокалиптични последици не само за региона, но и за целия свят.

Въпреки това, дипломатическите усилия за намаляване на напрежението изглеждат все по-наложителни, докато войната в Украйна продължава без изгледи за скорошно примирие.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари