Русенски магистрати подкрепиха кампания срещу насилието над деца
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Над двадесет обучения обхванаха ученици от цялата област
Съдия Велизар Бойчев от Окръжен съд - Русе представи резултатите от проект за превенция на детското насилие по време на заключителна пресконференция в крайдунавския град. Инициативата на сдружение „Център Динамика“ отчете дейности, обхванали десетки училища в региона през последните месеци.
Обучения за ученици и учители
В рамките на инициативата „SOS Насилие над деца“ са реализирани двадесет и шест информационно-обучителни сесии в учебни заведения на територията на област Русе. Програмата включва специализирани обучения за педагогически съветници, както и творчески ателиета, насочени към младежи. Целта на експертите е да изградят ефективни механизми за ранно разпознаване на агресията и оказване на навременна подкрепа на уязвимите групи.
Изкуство срещу агресията
Кулминацията на превантивната програма е театралният спектакъл „Осмият цвят“. Постановката цели да насърчи емпатията и открития диалог сред подрастващите чрез средствата на изкуството. Официални гости на представянето бяха председателят на Окръжен съд - Русе съдия Николинка Чокоева и съдия Палма Тараланска. Тяхното присъствие подчертава институционалната ангажираност на местните магистрати към проблема с агресията сред младите хора.
Европейска подкрепа за каузата
Проектът на русенското сдружение се осъществява като част от по-широката рамка на инициативата за подобряване на националната подкрепа за превенция и реакция при насилие над деца. Финансирането е осигурено съвместно от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански инициативи“, което гарантира устойчивост на създадените практики за овластяване на жертвите.























