Русе се прекланя пред паметта на Баба Тонка

0
Официална церемония за 132 години от кончината на Тонка Обретенова
Официална церемония за 132 години от кончината на Тонка Обретенова Снимка: Dunavmost / Архив

Официална церемония за 132 години от кончината на Тонка Обретенова

Община Русе организира официална церемония в памет на националната героиня Тонка Обретенова, съобщиха от общинската администрация. Възпоменателното събитие ще се проведе на 27 март (четвъртък) от 11:00 часа пред паметника на великата българка, разположен до нейната къща музей на едноименната улица в крайдунавския град.

В церемонията ще вземат участие Младежкият гвардейски отряд към Общинския младежки дом и Общинският духов оркестър. Свещенослужители от Русенската Света митрополия ще отслужат заупокойна молитва в памет на героинята.

Организация на събитието

Организаторите приемат заявки за участие в официалната церемония по поднасяне на венци до 26 март на електронен адрес [email protected]. За безпрепятственото провеждане на възпоменанието, движението на автомобили по булевард "Придунавски" ще бъде временно преустановено, като шофьорите се умоляват да преместят паркираните си превозни средства от района.

Незабравимото наследство на Баба Тонка

Тонка Тихова Обретенова оставя неизличима следа в българската история като майка на седем деца и неуморен радетел за българската свобода. Нейният дом се превръща в сигурно убежище за революционери, като самата тя активно подпомага освободителното движение чрез пренасяне на тайни съобщения и оръжие.

За своите деца, участвали активно в борбата, тя изрича паметните думи: "Четирима сина загубих – двама са в гроба и двама полуживи. Но още четирима да имах, пак нямаше да ми стане жал, ако ги видя, че носят байряка". Сред значимите ѝ дела е и съхраняването на черепа на Стефан Караджа. Русенци я помнят с характерната черна забрадка, като жена, която непрестанно изпраща и очаква своите герои. Баба Тонка напуска този свят през 1893 година, оставяйки трайна следа в историята като "Майката на бунтовници" и въплъщение на българската майчина саможертва.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Брат, може ли да дойда с Елена на купона?
- Ако щеш ела и с коня, само не закъснявай!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари