Росен Желязков: Позицията на Младенов връща България на световната карта

0
Премиерът и Орбан са единствените лидери от ЕС, които подкрепиха "Борда за мир" на живо
Премиерът и Орбан са единствените лидери от ЕС, които подкрепиха "Борда за мир" на живо Снимка: Министерски Съвет на РБ

Премиерът и Орбан са единствените лидери от ЕС, които подкрепиха "Борда за мир" на живо

Българският премиер Росен Желязков проведе ключова среща с Николай Младенов в Давос, с която официално подпечата българската подкрепа за новата роля на дипломата в администрацията на Доналд Тръмп. Разговорът между двамата и последвалото официално поздравление се превърнаха в основната новина за българското участие на форума, засенчвайки дебатите около спорното финансиране на структурата.

Желязков, придружен от външния министър Георг Георгиев, поздрави Младенов броени часове преди учредяването на т.нар. "Борд за мир" – новата структура за управление на Газа.

"Признание" в условия на европейски бойкот

"Избирането на Николай Младенов на тази отговорна позиция е огромно признание за неговата дългогодишна работа... Вярвам, че Николай няма да пести енергия," заяви Желязков след срещата.

Зад протоколните думи обаче се крие сложен геополитически пасианс. Проверката на фактите показва, че Росен Желязков и унгарският премиер Виктор Орбан са единствените представители на Европейския съюз на церемонията, организирана от Доналд Тръмп. Лидерите на Германия и Франция отсъстват демонстративно, което прави поздравлението на Желязков не просто любезност, а ясен знак за геополитическо преориентиране на София към оста "Тръмп-Орбан".

Срещата като печат за легитимност

Самият факт на физическата среща и снимката между премиер и новия "Върховен представител за Газа" служи за легитимация на Младенов пред българската публика. До този момент назначението му бе обект на спекулации и вътрешнополитическо напрежение, след като стана ясно, че президентът Румен Радев е отказал да присъства на форума.

Правителството в оставка обаче пое инициативата. По време на разговора Младенов е информирал премиера, че участието на България няма да струва искания първоначално 1 милиард долара. "Финансовият принос е доброволен," е уверил Младенов, затваряйки най-неудобната тема за кабинета.

Така срещата в Давос изпълни своята двойна цел: Младенов получи държавна подкрепа от България, а кабинетът "Желязков" си осигури индулгенция пред данъкоплатците, че "престижът" няма да тежи на бюджета.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Интервю в държавно учреждение:

- Какво умеете да правите?

- Ами ... нищо.

- Тези места вече са заети.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари