Росен Желязков обяви „български Еразъм“ за децата от Тараклия

1
Правителството подготвя програма за деца от българската общност в Молдова
Правителството подготвя програма за деца от българската общност в Молдова Снимка: МС

Правителството подготвя програма за деца от българската общност в Молдова

Министър-председателят на България Росен Желязков обяви нова инициатива на правителството – своеобразна българска програма, вдъхновена от европейския модел „Еразъм“, насочена към децата от района на Тараклия в Молдова. Това се случи по време на официална визита в едноименния град – духовно и културно средище на българската общност в страната.

По думите на премиера, идеята е всяка година между 200 и 400 деца, етнически българи, да посещават България, за да се запознаят по-добре с нейната история, традиции и език. Програмата ще има за цел и да развива уменията им за общуване на български език.

„Носим в нашето ДНК мъдрост и вие сте ярък пример, затова как българското не увяхва, а се борим за по-добър живот. Ние мислим за бъдещето на нашите деца. Откриването на филиала на Русенския университет ‘Ангел Кънчев’ в град Тараклия е такава стъпка“, заяви Желязков по време на среща с местната власт.

Той подчерта, че в програмите на университета вече са включени специалности, ориентирани към професиите на бъдещето. Според министър-председателя, образованието е ключов фактор за сигурността и благосъстоянието на хората, а демокрацията е най-силната основа за това.

По време на посещението си, Росен Желязков и премиерът на Молдова Дорин Речан проведоха среща с председателя на тараклийския район Лазар Дерменжи, както и с кметове на населени места с българско население. Обсъдени бяха важни теми като състоянието на инфраструктурата и перспективите за развитие на региона.

В хода на разговорите молдовската страна пое ангажимент да положи усилия за подобряване на инфраструктурата в районите с българско етническо население.

Кметовете от района изразиха благодарност към българската държава и лично към министър-председателя Росен Желязков за постоянната подкрепа и внимание. Те отбелязаха също, че работят в тясно сътрудничество с местната власт и заедно намират решения на проблемите, пред които е изправена българската общност.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Говорят си двама студенти след изпит:

- Колко изкара?

- Тройка.

- Е, нали за шестица се готвеше?

- Абе, в последният момент си викам я аз да изкарам тройка, пък с останалите пари да си купя пиене...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари