Пожари обхванаха остров Крит в Гърция
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Евакуирани са около 3000 души от четири населени места в района на Йерапетра
Мащабни горски пожари обхванаха остров Крит в Гърция, принуждавайки властите да евакуират около 3000 души от засегнатите райони. Огнената стихия се разрасна снощи предимно в района на Йерапетра в югоизточната част на острова, съобщи гръцката телевизия "Скай".
"Чака ни тежка нощ", заяви за телевизията губернаторът на Крит Ставрос Арнаутакис. "Първата мисия е животът на хората и веднага след това - имотите им", допълни той.
Природната стихия доведе до евакуацията на местни жители и туристи от поне четири населени места - Ахлия, Ферма, Куцунари и Галини, според БТА. Около 3000 души са настанени във временни убежища, съобщи Reuters.
Борба с огъня
Най-малко 155 пожарникари от екипи с 38 пожарни коли се борят с огъня в община Йерапетра, съобщават от гръцката противопожарна служба. Очакват се подкрепления от Атина с допълнителни екипи и авиация.
Пламъците се разрастват заради силни ветрове, които достигат 9 степени по скалата на Бофорт, уточняват местните власти. Това прави борбата с огъня изключително трудна, особено в труднодостъпните планински терени.
Засегнати туристически зони
В засегнатите райони са изпратени съобщения чрез системата за спешни случаи 112 за евакуация на населението. Туристи са преместени от хотелите си в курортните зони Ферма и Ахлия на югоизточното крайбрежие.
Заместник-кметът Нектариос Пападакис потвърди, че във Ферма вече горят къщи, а хотели и предприятия са под заплаха. Електричеството е прекъснато в почти целия засегнат район.
Паралелни пожари
Паралелно с пожара в Крит, Гърция се бори с огнена стихия и в други райони. Голям горски пожар бушува от вчера в района на Вурвуру на полуостров Халкидики, където 10 български пожарникари участват в гасенето като част от механизма за гражданска защита на Европейския съюз.
Горски пожар избухна и в района на град Маратон, североизточно от Атина, обхващайки ниска растителност и тръстики близо до жилищни райони.
В Гърция често възникват горски пожари през летните месеци, предизвикани от високи температури, суша и силни ветрове.























