Помните ли "културните" бригади в Русе?

5
На пешеходната пътека с униформа и свирка - разказ на архитект Орлин Неделчев
На пешеходната пътека с униформа и свирка - разказ на архитект Орлин Неделчев Снимка: © Диаскоп

На пешеходната пътека с униформа и свирка - разказ на архитект Орлин Неделчев

Всеки с глава на раменете, която ползва по предназначение, а не като рупор или латерна, има своята истина за 10 ноември. За някои тази знакова дата е символ на свободата и демокрацията. Други си спомнят с носталгия за времето преди нея.

Събитията, довели до детронирането на бившия Първи – Тодор Живков, подлежат на оценка и преоценка. В колекционерската поредица на „Златно време“ не залитаме в една или друга посока, а се опитваме да постигнем баланс. Да покажем някои неща, които ни липсват – като игрите на воля от детските ни години. Да разкажем за събития, които може би не са зависели точно от нас. Да намигнем на читателите с вицове и забавни лозунги от отминало време. И да сложим многоточие, защото темата за Десети ноември и прехода е неизчерпаема.

За едни ученическите бригади по времето на социализма са били безкраен купон, за други – омразно време с трудно изпълними норми.

Благодарение на този уж доброволен труд в селското стопанство реколтата от полята се прибирала, консервните фабрики работели на пълни обороти, а страната ни изнасяла тонове родна продукция зад граница. Оказва се, че е имало и друг тип ученически бригади. Наричали ги „културни“. За тях разказа русенецът арх. Орлин Неделчев, предаде „Телеграф“.

Трябва да е било някъде през 70-те години на миналия век, защото през 1975 г. вече бях в казармата. Освен селскостопански бригади за учениците в Русе имаше и т.нар. „културни бригади“. Защо ги наричаха „културни“? Защото децата, които по някакви медицински показатели не можеха да работят на полето, даваха своя принос към обществото, трудейки се в културни институции“, спомня си арх. Неделчев.

Буркани

В Русе през лятото и есента учениците събирали богатата реколта от селскостопански култури – цвекло, царевица, или пък помагали в консервната фабрика „Дунавия“, като чистели зеленчуци и ги тъпчели в буркани. От всички училища в града се събирала една групичка от около 40 комсомолци за „културна“ бригада. Настанили ги във физкултурния салон на училище „Иван Вазов“, където им наредили легла, произведени в местната фабрика за тръбна мебел „Александър Атанасов“. Всичко си било като на другата бригада – ставане сутрин в еди-колко си часа, измиване, вдигане на знамето, закусване, разпределяне на задачите под зоркия поглед на командир от местния бригадирски щаб – някой активист от Димитровския комунистически младежки съюз (ДКМС).

Разпределение

Аз и още едно момче бяхме разпределени в „културната институция КАТ“, извинявам се за шегата. Всъщност нашата задача беше да превъзпитаваме населението да спазва правилата за улично движение, а именно преминаването на пешеходните пътеки да става на зелен светофар. Аз бях на кръстовището на улиците „Георги Димитров“ (сега „Борисова“) и „Константин Иречек“. Бяхме облечени в бежови униформи, с шапки пилотки на главата, със свирка в уста, за да вдъхваме респект и уважение към институцията. По цял ден свирехме на онези непослушни граждани, които решаваха да минат на червен светофар, защото в момента няма трафик. Но ние надувахме свирката и ги задължавахме да стоят на тротоара и да чакат зеления сигнал – дисциплината преди всичко“, продължава разказа си архитектът.

Имало все пак и ученици, които изпращали в културни институции – библиотеки, читалища, за да помагат при подреждането на книги или нещо друго. И те били облечени в униформи – трябвало да се вижда отдалеч, че са от онази млада гвардия, която дава своя принос за развитие на социалистическото общество. А когато слънцето залязвало, следвала вечерната проверка, свалянето на знамето и после ходом марш към леглата във физкултурния салон.

Имам и приятни спомени. И до ден днешен се срещам с някои бивши ученици, с които бяхме на „културна“ бригада. През тези 20, а може да са били и 30 дни, пламваха любови, имаше раздели и драми, които са характерни за юношеската възраст, в която бяхме“, спомня си с носталгия за младите години арх. Неделчев.

Дълг

Норма от 22 кг памук на ден беше непосилна за мен. Но толкова трябваше да набере всеки от нас, за да изпълни дълга си към социалистическото селско стопанство.“ Това си спомня Ивана Димова от бригадите на класа ѝ през 70-те години. Ученическите ѝ години минали в малък град в Южна България, където плодородната тракийска земя по поречието на Марица раждала толкова много плодове и зеленчуци, че едва ли са можели да бъдат прибрани без помощта на учениците и студентите. Площите били заети още с памук, тютюн, царевица, фъстъци, в окопаването и събирането на които се включвали младежите от Димитровския комунистически младежки съюз.

Изглежда тогава е нямало машини за прибирането на памука, защото той се прибираше на ръка предимно от по-големите ученици. Вземахме по една домашна престилка на майките си, връзвахме я в края да се оформи нещо като джоб, слагахме я на кръста и тръгвахме по редовете. Ако си наведен, се уморяваш много бързо, затова прибирахме памука, влачейки се на колене. След осем часа така можете да си представите колко уморени сме били в края на деня. Имах съученици, които си изпълняваха нормата лесно, но на мен селскостопанската работа не ми спореше. Съвестно работех още от свалянето на класа от камиона до последната минута, но тази норма от 22 кг за мен беше много висока. Не си спомням някой помагаше ли ми, но някакси натъпквах чувала с памук. По време на летните бригади, когато бяхме в лагери, изкарваха на вечерната проверка пред знамето тези, които системно не си изпълняваха нормата. Беше много унизително, защото имаше деца като мен, на които не им спореше“, спомня си Димова.

А като ученици в първите класове, трябвало да занесат в училище лайка. Ако са в следобедната смяна, час – два преди училище, вместо да си учат уроците, тръгвали по поляните край Марица да събират с гребенчета лайка.

Ученическият труд по бригадите се заплащал, но за жълти стотинки. Димова си спомня, че за 20 дни работа на полето през есента взела 18 лева. Майка ѝ доплатила 4 лева, за да си купи чадър за дъжд. Още го пази, за да ѝ напомня за годините, в които е кипял уж доброволния труд на комсомолците.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • -2
    33
    СкъсанЛявЧервенШушон
    Александър е промит със съветска пропаганда мозък още от много малък. Това го прави безнадежден случай и няма никакъв смисъл да се спори с него. Той не може да разбере, че тия които са виновни за мизерията до 1989-та са виновни и за мизерията след 1989-та. Преди 19890та имаше Полит-бюро на ЦК на БКП, сега има същите ама прикрити Полит-бюро на ЦК на Задкулисието. Партийният елит натрупа доста богатства от крадене до 1989-та , но моралът на комунистическата идеология за безкласово общество и равенство, беше пречка да си харчат парите за скъпи коли, къщи и яхти. Проблемът беше елегантно решен, като се премина към капитализъм и широко популяризираната демокрация. Стана приватизация при която комунягите спечелиха най-апетитните заводи и производства, а което не ставаше и беше неконкурентноспособно, беше затворено. Селското стопанство беше съсипано още 1956-та с национализацията на земята, след 1989-та окончателно разнищено, средният и малък бизнес, двигателят на просперитета, също бяха унищожени. До 60-те на миналия век и малкото добри неща в България вече бяха изопачени или унищожени. 70-80-те, разпада на соц икономиката беше пълен, с провалите в тежкото машиностроене което глътна милиарди. С държавния преврат 1989-та, БКП реши няколко проблема, сниши се за да избегне провалите си и затворите , и вече нямаше пречки да си харчи крадените богатства без да се притеснява от идеологически обвинения, че са по-равни от другите..
  • 1
    32
    До "до 16"
    Те тези от "еничарските" сержантски училища слет това-Симеоново,после прокурори,сега-"водещи" адвокати.Нали знаете вица за чужденците на плажа,дето видяли баба Яга да прелита над тях с метла и решили,че е Батман.Защото "каквато държавата,такъв е и Батманът и".Та такова ни е всичкото,де .Сбъркано от всякъде
  • -1
    31
    Някой си
    Последния от долу е прост клакьор.Ти си последния който ще затвори Русе .А ти какво направи?Важно е да не си хвърляме боклуците по улиците,да сме по добри по между си .И да сме общност като нация.А ти си стой в кочината и продължавай да я защитаваш.Имам чувството че си на възраст,най вероятно и си самотник?И като цяло и живота ти е дотегнал и си от тези дето правят кочината?А вероятно и имаш много свободно време да стоиш тук да защитаваш с гол патриотизъм и опорни.Щом смяташ че не е кочина и си доволен от това което получаваш за твоите данъци и правосъдие от държавата или заплащане си е чисто твое мнение.Щом се смяташ че си кадърен и можеш да направиш нещо по добро за хората се кандидатирай за кмет или общински съветник.Промяната става от горе чрез закони и решения.Като са калпави управниците такава е и държавата.А и оправниците все пак произлизат от народа.Иначе рибата се вмирисва откъм главата!! Успешен ден!
  • 4
    30
    с две думи
    Намери оправдание, така ли?!? А ти какво направи, че тука да не е кочина?!? Нищо, ама качествено, нали!
  • 0
    29
    Анонимен.
    Ако имаше малко повече мислещи хора в тая държава положението нямаше да е такова.Не трай си там мен не ме засяга.Или като ви покажат грешките и се обиждате лично и продължате да си творите свинщината защото толкова си можете.
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Най-висша форма на препоръка в България: "Кажи, че аз те пращам"!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари