По-малко от 1000 педиатри лекуват децата в България
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Системата е в колапс, докато държавата налага нови задължителни ваксини
Детското здравеопазване в България продължава да бъде критично недофинансирано и кадрово обезкървено, а страната ни остава с едни от най-лошите показатели в Европейския съюз. В момента в страната активно практикуват едва 938 педиатри, като дефицитът е най-осезаем в провинцията, съобщи д-р Рада Маркова в предаването „Социална мрежа“ по „NOVA NEWS“.
"Проблемите в детското здравеопазване са от много години. Дефицитът на специалисти е сериозен, а по региони има огромни дисбаланси," заяви д-р Рада Маркова. Според нея, докато София все още разполага с кадри, много други градове са оставени на самотек.
Нови задължителни ваксини от лятото
На фона на кадровия колапс, държавата въвежда промени в имунизационния календар. От юли 2026 година ваксинацията срещу варицела става задължителна и безплатна за децата, родени след 1 януари 2025 година. Мярката има за цел да ограничи масовите огнища в детските градини, но остава въпросът кой ще извършва тези манипулации в регионите без педиатри.
Разширен е и обхватът на ваксинацията срещу човешки папиломен вирус (HPV). Вече е осигурен безплатен достъп до препарата за момичета до 18 години и за момчета до 14 години.
Висока детска смъртност
България продължава да отчита детска смъртност, която е 1,5 пъти по-висока от средната за Европа. Въпреки че коефициентът падна до 4,5 на хиляда, в селските райони той достига застрашителните 7 на хиляда.
Според д-р Рада Маркова е необходим личен пример и увличане на млади лекари, за да се създаде алтернатива на сегашната рухваща система. Тя припомни, че ракът на маточната шийка е втори по честота при жените и ваксинацията е единственият начин за превенция, но тя трябва да бъде подкрепена от силна държавна политика в здравеопазването.























