Нови контактни лещи позволяват виждане в тъмното
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 0

Китайски учени създадоха революционна технология, която работи дори при затворени очи
Учени от Китайския университет за наука и технологии разработиха инфрачервени контактни лещи, които позволяват на носещите ги да виждат в тъмнина и дори със затворени очи. Това революционно откритие беше публикувано в престижното научно списание Cell на 22 май.
Лещите използват специални наночастици, които поглъщат инфрачервена светлина и я преобразуват във видими за човешкото око дължини на вълните. За разлика от традиционните очила за нощно виждане, тези контактни лещи не се нуждаят от захранване или батерии.
"Нашето изследване открива потенциал за нехирургични устройства за носене, които да дават на хората свръхвиждане", заяви старшият автор Тиан Сюе, невролог в Китайския университет за наука и технологии.
Изследователите са тествали технологията първо върху мишки, а след това и върху хора. Когато на мишките е даден избор между тъмна кутия и кутия, осветена с инфрачервени лъчи, животните с лещи избират тъмната кутия, показвайки че виждат инфрачервената светлина, докато мишките без лещи не проявяват предпочитания.
При човешките участници лещите позволяват да се разпознават мигащи сигнали и да се възприема посоката на инфрачервената светлина. Интересното е, че способността за виждане на инфрачервени лъчи се подобрява при затворени очи.
"Това е напълно ясно: без контактните лещи субектът не може да види нищо, но когато ги сложи, може ясно да види трептенето на инфрачервената светлина", обясни Сюе. "Установихме също така, че когато субектът затвори очи, той е още по-способен да приеме тази трептяща информация, защото близката инфрачервена светлина прониква през клепача по-ефективно от видимата светлина".
Учените са разработили и специална версия на лещите, която може да преобразува различни дължини на инфрачервените вълни в различни цветове, позволявайки на хора с цветна слепота отново да виждат цветове.
"Този материал има много потенциални приложения. Например, трептящата инфрачервена светлина може да се използва за предаване на информация в сферата на сигурността, спасителните операции, криптирането или борбата с фалшифицирането", допълни ученият.
В момента контактните лещи могат да откриват само инфрачервена светлина, проектирана от светодиоден източник, но изследователите работят по увеличаване на чувствителността на наночастиците, така че да могат да виждат дори по-ниски нива на инфрачервена светлина.
"В бъдеще, работейки съвместно с учени в областта на материалознанието и експерти по оптика, се надяваме да направим контактна леща с по-прецизна пространствена разделителна способност и по-висока чувствителност", подчерта Сюе.