Нов скок в цената на цигарите от първи май

8
Няма да има драстично увеличение на цените, кутия ще струва с 40-50 стотинки повече
Няма да има драстично увеличение на цените, кутия ще струва с 40-50 стотинки повече Снимка: КАБАР

Няма да има драстично увеличение на цените, кутия ще струва с 40-50 стотинки повече

Второ увеличение на цените на тютюневите изделия предстои през 2025 година. От 1 май кутия цигари ще поскъпне с между 40 и 50 стотинки. Промяната е заложена в току-що приетия държавен бюджет за 2025 година, с който се въвежда предсрочно планираното за 2026 година увеличение на акцизните ставки.

Българската асоциация на тютюневата индустрия (БАТИ) опровергава разпространената информация за драстично поскъпване на цигарите от 1 април. По-рано представители на Сдружение "България без дим" и "Коалиция за живот без тютюнев дим" бяха обявили, че промените в акцизната директива ще доведат до увеличение от 2 лева и 50 стотинки на кутия.

Нов акцизен календар

Министерството на финансите е разработило план за поетапно увеличение на акцизите върху всички тютюневи изделия до 2029 година. От началото на 2025 година минималният общ размер на акциза за 1000 къса цигари е 202 лева. От 1 май предстои увеличение до 210 лева, като всяка следваща година се предвижда ръст от 12 лева.

Промени при нагреваемите изделия

Акцизната ставка за нагреваеми тютюневи изделия също се променя - от 1 май става 400 лева за милилитър при настоящи 380 лева. Планира се ежегодно увеличение с 20 лева до 2029 година.

От БАТИ подчертават, че Министерството на финансите не би допуснало рязко увеличение на акцизите, тъй като това би могло да стимулира нелегалната търговия с цигари. Представителите на бранша не коментират конкретни цени, тъй като всяка компания има собствена ценова политика за различните марки.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    3
    До администратора
    Преди време спряхте мръснишките писания, браво. Мисля, че е време да се спре достъпът на хора с психични проблеми, призоваващи към агресия и брутално неграмотните. За пример - този индивид от коментар 2, явно си е спрял лекарствата.
  • 1
    2
    Нямало да има
    Драстично увеличение???? 1лв си е направо оберджийство МАМА ВИ ДЕЙ.... И ЕВРЕЙСКИТЕ ИЗРОДИ,СКОРО ДРАСТИЧНО СОФИЯ ЩЕ ГОРИ!!! ЗАРАДИ ЕВРОТО СТАНА ТАКА СЕГА ВДИГАТ ЦЕНИТЕ ДОГОДИНА С ЕВРОТО ЩЕ КАЖАТ ЕТО НЕ ВИ ВДИГНАХМЕ ЦЕНИТЕ! ТАКА ДЕЙСТВА СОРОС ПОЛИТИКАТА!!ВСИЧКИ КОИТО ЗАЩИТАВАТ ЕВРОАТЛАНТИЗМА ДА ГНИЯТ В АДА,ВРЕМЕ Е ЗА ПРЕВРАТ В ТАЗ ДЪРЖАВА!!!
  • 7
    1
    Mamata
    Сдружение "България без дим" Сдружение "България без алкохол" Сдружение "България без паржоли и кебапчета" Сдружение "без България" Увеличавай те ваща мама, хора не останаха
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари