НИМХ предупреди за интензивни валежи в половин България
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Жълт код за гръмотевични бури в 12 области на страната
Националният институт по метеорология и хидрология обяви жълт код за опасни метеорологични явления в дванадесет области на Западна и Централна България за днешния ден. Предупреждението е в сила заради очаквани интензивни локални валежи, силни гръмотевични бури и сериозна опасност от градушки, като на места количествата на падналия дъжд могат да надхвърлят 25 литра на квадратен метър.
Застрашените региони в страната
Влошаването на атмосферните условия ще засегне най-осезаемо жителите на областите Монтана, Видин и Враца. В тези три северозападни региона се очакват най-проливните дъждове, придружени от силна гръмотевична активност.
Предупреждението за потенциално опасно време обаче обхваща много по-широк периметър от територията на страната. Жълтият код е в сила още за областите София-град, София-област, Плевен, Ловеч, Габрово, Перник, Кюстендил, Благоевград и Пазарджик.

Препоръки за безопасност до полунощ
Всички въведени предупреждения от синоптиците остават валидни до полунощ. От Националния институт по метеорология и хидрология съветват гражданите да бъдат изключително внимателни при пътуване и по време на престоя си на открито.
„Възможни са краткотрайни, но интензивни бури, силни пориви на вятъра и градушки“, посочват метеоролозите. Експертите призовават хората в засегнатите райони да обезопасят откритите пространства по терасите си и да избягват заслони под самотни дървета при силни гръмотевици.























