Националният съвет на БСП застана твърдо за еврозоната
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Социалистите обсъждат позицията си за еврозоната и разногласията в партията
Националният съвет на БСП с внимание следи възникналия дебат между държавните институции за времето и готовността на България да се присъедини към единната европейска валута. Партията е особено чувствителна по въпроса след кризата от 1996-1997 г., която доведе до въвеждането на валутния борд и обедняване на българските граждани.
БСП разбира притесненията на хората относно предстоящото приемане на еврото, особено за тези с ниски доходи. "За тях всяко покачване на цените на основните услуги и стоки е удар върху условията им на живот, върху физическото им съществуване", се казва в позицията на партията. Същевременно социалистите се противопоставят на всички, които използват страховете на гражданите за свои политически цели.
Партията подчертава, че няма да допусне ново ограбване на българските граждани, което може да се случи в резултат на непоследователна държавна политика или ценова спекула.
Днешно заседание на Националния съвет
Днес Националният съвет на БСП провежда заседание, на което ще бъде обсъдена управленската програма на правителството и заложените в нея приоритети, включително позицията по присъединяването към еврозоната. Това идва на фона на разногласия в партията – две от най-големите структури в БСП (Пловдивската и Варненската) се разграничиха от решението на Изпълнителното бюро да не подкрепи искането на президента за референдум по въпроса за въвеждане на еврото.
Поет ангажимент за защита на гражданите
В своята официална позиция БСП поема ангажимент да работи по система от законови мерки за гарантиране на ценова стабилност, защита на доходите на хората и запазване на тяхната покупателна способност при въвеждането на еврото.
Социалистите припомнят, че въвеждането на единната валута не е еднократен акт, а процес между българското правителство, БНБ, Европейската комисия и Европейската централна банка. България е подала писмо за присъединяване към Европейския валутен механизъм през юни 2018 г. и е приета в него през юни 2020 г.
Партията смята, че времето за иницииране на референдум е било преди подаването на писмото за намерения и влизането в европейския валутен механизъм. Именно тогава България се е ангажирала с приемането на общата европейска валута и е влязла в период на подготовка, подчертават от БСП.