Музеи в Хасково затвориха заради студа

1
Институциите работят само по заявка
Институциите работят само по заявка Видео: NOVA

Институциите работят само по заявка

Регионалният исторически музей в Хасково временно преустанови постоянния достъп до три от своите експозиции поради високите разходи за електроенергия. Директорът на музея Пенко Добрев съобщи, че решението засяга две възрожденски къщи и една по-нова сграда.

"Особено 'Шишманова къща', тя е с единична дограма. Това е стара къща. Направихме ремонт доколкото е възможно, но този ремонт е само без саниране и без такива модерни неща", обясни пред NOVA Пенко Добрев.

Сериозни финансови предизвикателства

Месечната сметка за електроенергия само на къщата на занаятите "Шишманова къща" достига 800 лева. Според ръководството на музея, субсидиите от Министерството на културата за поддръжка на закритите площи са крайно недостатъчни.

"Можем да си плащаме сметките за тока, но не е целесъобразно при положение, че чак такъв наплив от посетители няма", допълни директорът на музея.

Кирковото училище привлича посетители

Въпреки предизвикателствата, наскоро ремонтираното Кирково училище продължава да работи с нормално работно време. Милен Вълчев, уредник в Регионален исторически музей - Хасково, сподели, че месечната посещаемост на обекта достига между 250 и 300 души.

Експозицията в училището е посветена на бележити хасковлии, сред които професор доктор Асен Златаров, обявен за почетен гражданин на Хасково през 1932 година.

Затопляне на времето

Със затоплянето на времето след дни предстои и двете възрожденски къщи - Шишмановата и Паскалевата да отворят врати за постоянно отново.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Нямам търпение да почнат да обявяват бедствено положение заради преспи от 3 сантиметра и арктически температури от минус два градуса.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари