Мръсен въздух в 11 града на страната
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Високи нива на замърсяване са регистрирани в много райони на страната тази сутрин.
Към 4 сутринта 11 града в страната са с концентрации на фини прахови частици над нормите.

В София запрашаването е най-осезаемо със стойности няколко пъти над допустимите. В северната половина на града стойностите на фините прахови частици са по-високи. Станцията на Националния център по заразни и паразитни болести показва почти 300 μg/куб.м (при норма от 50 μg/куб.м), предаде NOVA.

В петък вечерта в столичния квартал "Христо Ботев" имаше висока концентрация на серен диоксид. Най-тежко се дишаше между 19 и 21 часа, когато уредите удариха 387 μg/куб.м (при норма от 350).

Серният диоксид обикновено се отделя при горене на битови отпадъци. Особено чувствителни към него са болните от бронхиална астма. Ефектите върху човешкото здраве са нарушения надишането, белодробни заболявания, нарушение на имунната защита на белия дроб.























Моторист загина на булевард „България“
Моторист загина на булевард „България“
Калин Янакиев: Ветото върху санкциите срещу Русия е позор
Системно източване превръща езерото Текето в блато
Моторист загина на булевард „България“