МОН подготвя пълна забрана на смартфоните в училищата

3
Опитът на училище във Варна показва положителни резултати от премахването на тъч устройствата
Опитът на училище във Варна показва положителни резултати от премахването на тъч устройствата

Експертите обмислят и санкции при нарушаване на забраната, която ще важи дори по време на междучасията

Министерството на образованието и науката (МОН) работи по предложение за цялостна забрана на електронните устройства в училищата, която ще бъде валидна за ученици от всички възрасти в цялата страна. Предвижда се ограничението да важи не само по време на учебните часове, но и през междучасията, съобщава образователното ведомство. В момента експертите обсъждат и какви санкции да бъдат наложени на учениците, които нарушават забраната.

Практиката вече има своите успешни примери. Във Варна, от седем години около 700 деца всекидневно оставят смартфоните си вкъщи. В тяхното училище е въведена забрана за мобилни устройства с тъч скрийн.

"За родители особено на много малки деца, с които се уговарят в края на часовете в коя част около училището ги посрещат, решихме да разрешим единствено телефон с копчета, без опция за интернет", обясни пред NOVA директорът на училището Стоянка Велянова.

Въпреки първоначалната съпротива, промяната е довела до положителни резултати. "Вече не наблюдаваме в коридорите деца, които вглъбени в телефона се блъскат едно в друго", допълва Велянова.

Действащи мерки и предстоящи промени

Още от 2016 година законът забранява използването на телефони по време на час, но на практика това създава проблеми. Образователният министър Красимир Вълчев споделя: "Много учители казват, че първите 5 минути от часа ги губят, за да накарат децата да си оставят мобилните телефони. Апелирам към родителите да скрият телефоните и таблетите на децата си".

В момента всеки директор има правомощията самостоятелно да наложи ограничения върху използването на смартфони, включително през междучасията. От Министерството на образованието и науката обаче обмислят въвеждането на пълна забрана за всички ученици, като изключения ще се правят единствено при медицински нужди.

Опитът от Европа

Подобни мерки вече се прилагат в други европейски държави. Във Франция телефоните са напълно забранени за най-малките ученици, а в 200 училища е проведен експеримент, при който на входа се прибират мобилните устройства и на по-големите ученици.

"Преди навършване на 12-годишна възраст 3/4 от родителите не купуват на децата си телефон. А когато вече имат такъв, в училище го държат в раницата си. Аз съм съгласна забраната да е по-категорична", коментира Кристел Дюкарм, майка на две деца.

Подкрепа от родителите

И в България много родители подкрепят идеята за "дигитална пауза" за децата си в училище. "Ние сме били така без телефони и сме се оправяли сами. Имам голяма дъщеря и тя се е оправяла без телефон, така че аз съм „за", твърдо „за"", споделя Ирина.

Сред разглежданите варианти за санкции при нарушаване на забраната е изключването на учениците от извънкласни дейности. Експертите продължават да обсъждат най-ефективните начини за прилагане на подобни ограничения.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари