Методи Савов оцелява с пенсия от 700 лева
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1

Легендата на алпинизма навърши 78 години забравен от държавата
Един от първите българи, покорили най-високия връх на планетата, отпразнува рождения си ден в Дома на ветераните на културата и изкуствата в София. Методи Савов навърши 78 години на 25 май, но предпочете да отбележи датата скромно, без медийно внимание.
"Тяло нямам, но имам дух. Не искам да говоря. През годините разказах за всичко", заяви легендарният алпинист, който участва в историческата българска експедиция до Еверест през 1984 година.
Савов живее с пенсия от малко над 700 лева, която едва покрива разходите му в дома за ветерани и скъпите лекарства. Трудноподвижен е след частичната ампутация на стъпалата, която претърпява заради тежките измръзвания по време на слизането от "покрива на света".
Детство в мизерия, величие в планината
Бъдещият покорител на Еверест израства в изключителна бедност в софийския квартал "Надежда". Живее с майка си в малка барака с протичащ покрив, а на едва 16 години е принуден да започне работа в завода за металорежещи машини.
По същото време открива планината и се влюбва в нея завинаги. "В ония години живеех толкова мизерно, че палатката в планината ми се струваше като царски палат", споделя той в по-рано интервю.
Първият му контакт с алпинизма се случва при опасна ситуация край Лакатник, когато трябва да поиска помощ от опитни алпинисти. Те му съветват да се запише в алпинистки клуб, което променя живота му завинаги.
Подвигът на Еверест и цената му
През май 1984 година Савов заедно с Иван Вълчев стъпват на върха на Еверест по най-опасния Западен гребен, известен като "Жестокият път". Заради организационни проблеми в експедицията, двамата са принудени да се качат в неблагоприятни условия и да прекарат нощ на 8750 метра височина при минус 40 градуса.
"На слизане мракът ни завари. И просто спряхме, останахме там да изкараме нощта. Беше студено - минус 40 може би. И без кислород", разказва Савов за драматичните моменти.
Спасен е от колегите си Кирил Досков и Николай Петков, но измръзванията водят до ампутация на част от стъпалата му. За подвига получава само "Лада", която съпругата му продава.
Забравени герои
След демократичните промени от 1989 година Великото народно събрание отменя всички социалистически звания, включително "Герой на социалистическия труд", което носи допълнителни 100 лева към пенсията.
"Така депутатите обезсмислиха труда и риска на хората, получили тези знаци. А паметта е в основата на съществуването на всяка държава", казва с огорчение алпинистът.
За 40-годишнината от експедицията президентът Румен Радев връчва почетен знак на федерацията по катерене и алпинизъм, но не и на оцелелите участници.
Благотворителност от актьорите
Надежда за подобряване на положението му идва от инициативата на известни български актьори. Те организираха благотворителния спектакъл "Поетите и сезоните" на 22 май в София, като всички събрани средства бяха предназначени за легендарния алпинист.
"Благотворителната инициатива е хубава, но все още не съм напълно сигурен в нея", коментира предпазливо Савов.
В спектакъла участваха Владо Пенев, Бойко Кръстанов, Весела Бабинова, Захари Бахаров, Иван Бърнев, Луиза Григорова-Макариев, Малин Кръстев, Теодора Духовникова, Юлиан Вергов и маестро Антони Дончев.
Въпреки физическите ограничения и трудностите, духът на 78-годишния алпинист остава непокорен, макар да признава с болка: "Такава неблагодарност ме разкъсва".
























Докладвай този коментар за нередност
×Мунчо: С такава, че и по-ниска пенсия оцеляват мнозинството пенсионери, но за това не се пише. Друг е въпросът, че Методи Савов заслужава повече.