Мъж хвърли 64 000 лева от терасата си в Асеновград

0
Над 90 хиляди лева отмъкнаха телефонни измамници от възрастни хора в Пловдивско
Над 90 хиляди лева отмъкнаха телефонни измамници от възрастни хора в Пловдивско Снимка: МВР / Архив

Над 90 хиляди лева отмъкнаха телефонни измамници от възрастни хора в Пловдивско

През последните дни област Пловдив се превърна в поредната мишена на телефонни измамници, които успяха да отнемат над 90 хиляди лева и ценности от възрастни хора. Според информация от ОДМВР - Пловдив, само за четири дни - от 1 до 4 март, са регистрирани четири случая на измами на територията на областта.

Най-фрапиращият случай е свързан с възрастен мъж от Асеновград, който е бил заблуден, че съдейства на полицията в акция за задържане на телефонни измамници. Непознат глас по телефона, представил се за служител на МВР, го убедил да хвърли през терасата на апартамента си крупната сума от 64 хиляди лева.

Със същия сценарий престъпниците са успели да измамят и пенсионерка от Пловдив, от която са получили пакет с 12 000 лева, 1 200 долара и множество златни накити.

Различни сценарии, една цел

Междувременно на други две жертви - една пловдивчанка и една асеновградчанка, измамниците са използвали различна тактика. Те отново са се представили за полицейски инспектори, но този път са поискали пари с твърдението, че близък роднина на потърпевшите е предизвикал тежка катастрофа. Едната от жените е хвърлила през терасата на жилището си 13 000 лева, а другата е предала лично 2 300 лева на непознат мъж.

В рамките на образуваните досъдебни производства под наблюдение на прокуратурата са предприети активни действия за разкриване на участниците в престъпленията.

Препоръки от ОДМВР - Пловдив

С оглед предпазване на гражданите от въвличане в подобни измамни сценарии, разследващите от ОДМВР - Пловдив предупреждават:

  • Не споделяйте с непознати хора по телефона никакви свои лични данни
  • Не предоставяйте пари и ценности на хора, представили се по телефона за длъжностни лица, независимо по какъв повод
  • Няма държавна институция, която да иска пари по телефона
  • Полицията никога не търси съдействие от гражданите по този начин
  • При получаване на обезпокоително обаждане, особено свързано с необходимост от пари за пострадал близък, своевременно се свържете с близките си, за да се уверите дали не става дума за измама
  • Постоянно напомняйте на своите възрастни или самотно живеещи роднини за възможните измамни схеми, за да ги предпазите от тях
  • При най-малкото съмнение сигнализирайте на телефон 112 или в най-близкото поделение на МВР
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Нямам търпение да почнат да обявяват бедствено положение заради преспи от 3 сантиметра и арктически температури от минус два градуса.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари