Мая Донева: 8 март не е за цветя, а за права

0
Българката съди работодател от Брюксел за полова дискриминация
Българката съди работодател от Брюксел за полова дискриминация

Българка, работеща в Брюксел, се бори за равно заплащане след като открива, че получава с 30% по-малко от средното за позицията ѝ

Мая Донева, българка на ръководна позиция в международна мрежа на социални доставчици за хора с увреждания в Брюксел, е решила да се бори активно за равно заплащане на жените, след като самата тя става жертва на дискриминация. Според репортаж на "Между редовете" в предаването „На фокус" по NOVA, Донева е открила, че заплатата ѝ е с 30% по-ниска от средната за нейната позиция на годишна база.

8 март не е за цветя, а за права", споделя Донева пред медията, разказвайки своята лична история за неравноправието в работната среда.

След като установила значителната разлика в заплащането, Донева се обърнала към борда на директорите на организацията. Почти година продължили преговорите, през което време тя настоявала упорито за решение на проблема. Въпреки че на работа постигала блестящи резултати, един от членовете на борда я нарекъл „разочароваща, защото постоянно повдига тази тема".

Равно заплащане и съдебна битка

В крайна сметка, ръководството на мрежата коригирало заплатата ѝ на два пъти, но впоследствие я уволнили. Това не спряло Донева, която решила да потърси правата си по съдебен път, въпреки всички рискове, които това решение носи. До момента тя е платила 50 000 лева за адвокатски услуги, за да води делото си.

Сега Мая Донева се е върнала в България и е отправила предложение към Български фонд на жените за създаване на кампания, озаглавена „Ти си разочароваща". Инициативата ще се бори за правата на работещите жени и равното им третиране в професионална среда.

Донева планира да създаде фонд, който да осигурява финансова подкрепа за други жени, намиращи се в подобна ситуация, за да могат и те да водят съдебни дела при случаи на дискриминация на работното място.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Говорят си двама студенти след изпит:

- Колко изкара?

- Тройка.

- Е, нали за шестица се готвеше?

- Абе, в последният момент си викам я аз да изкарам тройка, пък с останалите пари да си купя пиене...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари