Лихвите в България ще скочат двойно след въвеждането на еврото

18
Подготвяме се за "имплозия" на пазара на недвижими имоти
Подготвяме се за "имплозия" на пазара на недвижими имоти

Подготвяме се за "имплозия" на пазара на недвижими имоти

Приемането на еврото ще доведе до сериозни последици за българските граждани, като най-драстичната промяна ще бъде удвояването на лихвите по ипотечните кредити. В авторитетен анализ за имотния пазар, Димитър Самодумов предупреждава, че страната ни е на прага на "имплозия" на пазара на недвижими имоти след влизането в еврозоната.

"Ще се удвоят лихвите по ипотечните кредити в България. И те ще се удвоят, защото се сменя начинът, по който формулата ще се смени," обяснява Самодумов. Според него, в момента формулата в България за изчисляване на ипотечните кредити е базирана върху цената на депозитите, която е ниска поради големия излишък на капитал в банковата система.

България разполага с около 9-10 милиарда лева повече в депозити, отколкото раздадени кредити в банките. "Това означава, че ресурсът, капиталът в България е евтин. И ние го виждаме на живо. Ипотечно кредитиране от под 2,5% се намира. Не е особено трудно," посочва експертът.

В еврозоната ситуацията е коренно различна. Големите търговски банки теглят капитал от Европейската централна банка на лихвени нива, определени от нея, които са значително по-високи. "Средните нива на лихвите, и това може да го видите в страницата на Европейската комисия, в частта статистики, са над 4,5% средно ипотечно ниво за цялата еврозона. При нас ние сме на половина в буквален смисъл на думата," обяснява Самодумов.

След влизането в еврозоната нашите банки ще могат да пласират депозитите си, където намерят за добре. "Защо аз да дам кредит на 2,3%, като мога да дам на 4,7%? Естествено, че няма да получиш финансиране на 2,3% повече," пояснява той.

Според експерта, това ще се отрази и на месечните вноски по кредитите: "Ако вие внасяте в момента месечна вноска от 1800 лева, тя ще стане 2300-2200 лева, зависи от банката ви, от таксите и от застраховката ви. Но тя ще се качи с около 25-30% нагоре."

Последствия за имотния пазар

Строителният сектор вече реагира на предстоящите промени. В София разрешителните за строителство за миналата година са само една трета от тези, издадени две години по-рано. "Пловдив, Варна и Бургас настигнаха София по квадратури. Причините са две: скъпото финансиране и пречките от страна на общината," коментира Самодумов.

Експертът не вижда положителни страни от влизането в еврозоната към днешна дата: "Няма да обменяш евро, като отиваш извън България - това е страшно! За 4,5% лихва по ипотеката е едно ходене до обменното бюро. Доста скъпо."

"България има най-ниското съотношение БВП към дълг в целия европейски съюз. Италия е над 200%, Германия е на 86% и расте нагоре. Франция е фалирала в буквалния смисъл на думата. В момента се подготвя спасителен пакет, който ще се плати от еврозоната. Т.е. ние ще платим за социалните услуги там, макар че сме само 1,6% от икономиката на ЕС," заключава Самодумов.

Алтернативи и прогнози

Експертът съветва инвеститорите и собствениците на апартаменти за отдаване под наем да ги довършат, подготвят и отдадат: "От догодина наемите ще растат нагоре. Няма начин да загубите от имота. Това е добрата новина."

"Така че, когато няма пазар на продажби, има пазар на наеми," обобщава Самодумов, предупреждавайки, че от утре, 1 януари 2026 година, финансирането ще стане значително по-скъпо.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    12
    Ники
    Пълни глупости и лъжи . Дунав мост как можете да публикувате подвеждаща информация от мнения на некомпетентни хора служещи на чужди държави ? Мислех че сте сериозен сайт . Не давайте трибуна на подобни карикатури ако искате хората да ви четат. Българина не е глупав , не пренебрегвайте това !
  • 2
    11
    Т. Панчев
    Loans to euro area households - For house purchase average 3.14% Лихвите в еврозоната се изчисляват по формулата еурибор+1%. Експерта или понеже е тъп взима сегашната формула РЛП+ фиксирана част 2.45% или нарочно понеже е копейка/късопишковец/ватник лъже за да всява страх от еврото.
  • 2
    10
    Бахур
    Този или е платен или глупав Belgium 3.01 Germany 2.41 Estonia 3.25 Ireland 2.72 Greece 3.29 Spain 3.10 France 3.15 Croatia 2.99 Italy 3.58 Cyprus 2.89 Latvia 3.14 Lithuania 2.88 Luxembourg 2.76 Malta 3.26 Netherlands 2.63 Austria 2.86 Portugal 2.95 Slovenia 2.93 Slovakia 3.22 Finland 2.82 Това са средните лихви в еврозоната - по каква логика ще се вдигнат в България. По високи са в страните извън еврозоната Bulgaria 3.93 Czech Republic 4.06 Denmark 2.17 Hungary 6.67 Poland 5.83 Romania 6.83 Sweden 2.26
  • 2
    9
    Недумов
    Сам си дума човека огромни глупости. Лошото е че го публикувате и объркване и притеснявани читателите. Банките и сега могат да си правят депозити където преценят. Има си пазар от много години. Не пишете неща, които ни разбирате!
  • 2
    8
    Стоян
    Редактора, бихте ли прочели какво сте редактирани и публикували? Направо като, че ли е писано от дете в 3 клас. То недовършени изречения, то правописни грешки, препинателни знаци не на място. Нямам думи. Спирам да ви чета.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари