Лъжливи устройства за пестене на ток предлагат в интернет

0
Глобите за търговците на икономичните устройства може да достигнат от 1000 до 30 000 лв. при първо нарушение
Глобите за търговците на икономичните устройства може да достигнат от 1000 до 30 000 лв. при първо нарушение Видео: NOVA

Сайтове фантоми предлагат устройства за пестене на електроенергия. Онлайн търговците обещават по-ниски сметки за ток и по-дълъг живот на електроуредите в дома ни

Устройствата обаче не постигат никакви ефекти, сигнализират зрители на NOVA. Реални резултати на електромера или поредна измама в интернет - проверка по темата направи репортерът Георги Георгиев в рубриката „На твоя страна”.

При поредната висока сметка за ток, Добромир търси начин да намали стойностите на електромера. Докато търси варианти, попада на реклама в интернет, която обещава до 75% по-ниски сметки за ток.

„Направи ми впечатление, защото по-високите сметки в това време, в тази пандемия, оказват влияние на семейния бюджет”, казва Добромир.

Крайният ефект в сметката за ток идва благодарение на устройство, с цена, намалена наполовина - 69 лв.

„Включваш го в контакта, светват две зелени лампички и дотам. Нямаше никакъв реален ефект в сметките за ток”, добавя той.

Има ли реален ефект от използването на уреда върху показанията на електромера екипът ни проверява в лаборатория. Експериментът установява, че уредът не променя показанията. Резултатът се потвърждава и от изследвания на група от студенти в Електротехническия факултет на Техническия университет в София. В продължение на няколко седмици те изпитват ефекта на шест различни устройства, закупени от интернет, които обещават по-ниски сметки за ток.

„Те нямат абсолютно никакъв ефект върху консумираната електрическа енергия. По този начин не могат да коригират сметките си”, обяснява проф. Валентин Колев.

Жалби от потребители, закупили уреда, достигат и до контролните органи.

Всички твърдения, които един търговец предоставя за продукта, трябва да бъдат доказани. В случая - че уредът пести енергия. Ако се установи, че рекламни послания или информацията на опаковката, са неверни, то това се счита за нелоялна търговска практика”, каза Игнат Асенов от Комисията за защита на потребителите.

Ако това се докаже, глобите за търговците на икономичните устройства може да достигнат от 1000 до 30 000 лв. при първо нарушение.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

Най-висша форма на препоръка в България: "Кажи, че аз те пращам"!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари