Красимир Димовски получи наградата за български роман на годината
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Авторът на "Тезеят в своя лабиринт" беше отличен в конкуренция с 33 произведения
Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината „13 века България". Отличието му беше присъдено за романа „Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П", издаден от „Хермес". Името на победителя беше обявено на церемония в Софийската градска художествена галерия днес.
"Най-голямото богатство на човек е да може да намери празно пространство. В нашия претъпкан свят от пространства, които са претъпкани от ежедневие, от политика, от страх и кавги между хората, претъпкан дори от много литература, от много прочетено, се оказа, че в един момент наистина е трудно да откриеш своето празно пространство", сподели Димовски при получаването на отличието.
Писателят подчерта, че е имал щастието със своите книги да открие тези празни пространства, в които всеки може да търси своята истина. Той допълни, че се е стремил да пише разбираемо и достъпно за читателите.
Силна конкуренция
Наградата беше връчена от заместник-министъра на културата Георги Султанов, който изрази вярата си, че най-голямата награда за всеки писател е неговият читател. Той добави, че чрез тази награда повече читатели ще открият нови дълбочини и емоции в съвременната българска литература.
Председателят на журито, академик Владимир Зарев, сподели, че комисията е трябвало да прочете 33 романа, издадени през 2024 г., за да отдели шестте финалисти. За разлика от предишни години, когато журито е имало затруднения да намери достойни произведения, тази година проблемът е бил в обратната посока – според Зарев поне 20 от романите са заслужавали да бъдат отличени.
Впечатляваща конкуренция
Останалите пет финалисти в тазгодишното издание на конкурса бяха: „Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, „Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, „Мандарини по Мариенплац" от Теа Монева, „Странично осветление" от Юрий Рахнев и „Убийство на булевард Стамболийски" от Чавдар Ценов.
Бисера Йосифова, изпълнителен директор на Националния дарителски фонд „13 века България", отбеляза, че журито е прочело общо 10 500 страници при подбора на финалистите и победителя.
Романът „Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П" е част от творческа трилогия, след книгите „Момичето, което предсказваше миналото" (2021) и „Ловецът на русалки" (2022). Димовски се завърна на литературната сцена след почти тридесетгодишно мълчание и бързо се утвърди като важен глас в съвременната българска литература.