Кой и защо да внимава с приема на хранителни добавки

1
На първо място това са пациентите, приемащи медикаменти за остро или хронично заболяване
На първо място това са пациентите, приемащи медикаменти за остро или хронично заболяване Снимка: Shutterstock

На първо място това са пациентите, приемащи медикаменти за остро или хронично заболяване

Хранителните добавки и витамините под формата на хапчета или разтворили таблетки са необходими при дефицит, както и при невъзможност за разнообразно хранене и добре съставено пълноценно меню. Приемът на витамини и минерали е от съществено значение за поддържане на доброто здравословно състояние и правилното функциониране на тъканите и органите, но злоупотребата с хранителни добавки също представлява опасност за здравето и може да има негативно въздействие върху него. Това налага прием на добавки с повишено внимание, след консултация, измерване на нивата на витамините в организма и лекарска преценка.

Кой трябва да внимава с хранителните добавки?

  1. На първо място това са пациентите, приемащи медикаменти за остро или хронично заболяване, предупреждава Actualno. Хранителните добавки могат да взаимодействат с тези лекарства, понижавайки ефективността от приема или дори обезсмисляйки го. Това налага хората, страдащи от хронични заболявания, да не приемат добавки, които не са обсъдени с лекуващия им лекар. Хората, приемащи антидепресанти например, не трябва да приемат добавки с жълт кантарион, тъй като заедно могат да причинят животозастрашаващо увеличение на серотонина. Жълтият кантарион е опасен и за онкоболните, приемащите лекарства за разреждане на кръвта, както и за дамите, които приемат противозачатъчни. Подобно на жълтият кантарион други хранителни добавки и билки също взаимодействат с приемани от вас лекарства. Консултирайте се със специалист, преди да започнете прием на каквито и да е витамини, минерали, добавки и билки.
  2. Важно е да внимавате с приема на хранителни добавки и ако приемате вече определен вид. Подобно на лекарствата, хранителните добавки, тоест витамините и минералите, също могат да взаимодействат помежду си и да е необходимо да не се приемат заедно. Някои взаимодействия са малка значимост, други могат да бъдат дори опасни за здравето.
  3. Страдащите от онкологични заболявания трябва да обсъдят прием на добавки с лекуващия си лекар. Изследване на университета Tufts, публикувано в списанието Annals of Internal Medicine, сочи прекомерният прием на калций – над 1000 милиграма на ден – с повишен риск от онкологични проблеми. Излишъкът на калций се наслагва и в кръвоносните съдове. Редица други добавки също имат положително или отрицателно въздействие при различните туморни заболявания, което налага да не се извършва самолечение и прием на добавки на своя глава.
  4. Пациентите с автоимунни заболявания могат да приемат хранителни добавки след консултация с ревматолога или имунолога си. Някои добавки влияят на имунната система, стимулирайки я, което е опасно за хората със системни автоимунни болести, при които имунната система трябва да се потиска, а не да се стимулира.
  5. С приема на добавки трябва да внимават и пристрастените към тях, които следват модата в тази индустрия. Витамин Д, който масово се приема безразборно и без да се изследва има ли дефицит, след появата на Ковид-19, също не е безопасен. Необходимо е приемът да се осъществява след проследяване на нивата на витамина в организма и доказан дефицит, както и с подходящите витамини и минерали, за да не вреди на здравето. Приемът на големи количества витамин Д без прием на витамин К е опасен за бъбреците и може да причини проблеми с бъбречната функция. При хора, които нямат дефицит на витамин Д, но го приемат под формата на хранителна добавка, може да се стигне до допълнителна абсорбция на калций и до последващи мускулни болки, проблеми с храносмилателната система и камъни в бъбреците.

Приемът на добавки не може и не следва да замества пълноценното и рационално хранене. Винаги, когато е възможно, набавяйте витамини и минерали чрез слънцето и храната, а не под формата на таблетки.

Статията има само информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Най-висша форма на препоръка в България: "Кажи, че аз те пращам"!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари