Какво означава премахването на Великото народно събрание?

0
Ключовата промяна, която ГЕРБ предлага, е записана в проекта за нова Конституция
Ключовата промяна, която ГЕРБ предлага, е записана в проекта за нова Конституция Видео: NOVA

Въпросителни около проекта за нова Конституция.

Предложението на ГЕРБ, Великото народно събрание да премахне възможността да се свика следващо Велико народно събрание предизвика полюсни реакции.

Една от тезите е, че така ще се дадат свръхправомощия на обикновения парламент и основният закон, който определя основите на това, какви са принципите на управление на държавата и отношенията между държавата и гражданите, ще могат да се променят често, в зависимост от това, кой е на власт.

Ключовата промяна, която ГЕРБ предлага е записана в чл. 169 на проекта за нова Конституция. Той гласи, че и обикновеното Народно събрание може да приема нова Конституция, както и да внася промени в нея. А заключителните разпоредби на проекта предвиждат, когато Великото народно събрание приеме тази и всички други поправки, да се разпусне завинаги. Така хипотетично Осмото Велико народно събрание може да се окаже и последното в историята, информира NOVA.

Според доктора по конституционно право Борислав Цеков свръхконцентрацията на правомощия в ръцете на обикновения парламент крие рискове.

Това е много голямо отстъпление от възможността българските граждани да бъдат представени в парламента и големите решения на нацията да зависят колкото може повече от волята на хората”, смята докторът по конституционно право Борислав Цеков.

Проблеми виждат и юристи, заради даването на твърде много правомощия на депутатите.

90 представители могат да вземат такъв важен въпрос, който е свързан с отделяне или присъединяване на територия, с промяна на държавното устройство”, казва Людмил Рангелов – зам.-председател на Висшия адвокатски съвет.

Коментари предизвиква и друго важно предложение на ГЕРБ – право на законодателна инициатива да имат съветите на прокурорите и съдиите.

Принципно едно такова разрешение е добре, да има и други субекти, които да притежават законодателна инициатива извън депутатите и МС”, добавя Рангелов.

Да се даде законодателна инициатива на органи и длъжностни лица, които не са пряко избрани от гражданите, които не зависят от демократичния вот на гражданите е нещо много опасно. Това не означава да поставяме под съмнение добросъвестността на магистратите”, казва Борислав Цеков.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари