Изпражненията на пингвините регулират климата

1
Изследователи откриха, че изпражненията на пингвините образуват мъгла и облаци, които влияят на температурите
Изследователи откриха, че изпражненията на пингвините образуват мъгла и облаци, които влияят на температурите

Изследователи откриха, че изпражненията на пингвините образуват мъгла и облаци, които влияят на температурите

Пингвините помагат за регулирането на климата на Антарктида чрез своите екскременти, според ново изследване, публикувано в научното списание Communications Earth & Environment. Урината и фекалиите на пингвините допринасят за образуването на мъгла и облаци над континента, което влияе на температурите в региона.

Изследователи, ръководени от Матю Бойер от Финландския университет в Хелзинки, установиха, че амонякът, отделян от екскрементите на пингвините, взаимодейства с частици сярна киселина от фитопланктона във водата. Това взаимодействие води до образуването на аерозоли, които на свой ред спомагат за създаването на облаци над Антарктида.

"Повечето хора вероятно си мислят: Какво общо има това с мен? Но всъщност климатът на Антарктида оказва влияние върху глобалния климат", сподели пред АФП Матю Бойер, съавтор на изследването.

Екипът от учени е прекарал два месеца в антарктическата база Марамбио на остров Сиймур, за да измери концентрацията на амоняк във въздуха. По време на проучването наблизо се е намирала колония от около 60 000 пингвина на Адели.

Изследователите са открили, че когато вятърът духа от посоката на колонията пингвини, нивата на амоняк във въздуха се увеличават значително – до 1000 пъти над нормалните стойности. Дори след като птиците са напуснали региона, за да мигрират, техните екскременти са продължили да отделят газ, като концентрацията е останала над 100 пъти по-висока от обичайната.

Естествен механизъм в опасност

Този новооткрит природен механизъм може да се окаже изключително уязвим в условията на климатични промени. Океаните се затоплят по-бързо от останалата част на планетата, което застрашава както екосистемите на океаните, така и оцеляването на някои видове като пингвините.

Според учените намаляването на популациите на пингвините би могло да доведе до положителна обратна връзка, засилваща затоплянето – по-малко пингвини означава по-малко екскременти, съответно по-малко облаци и по-високи температури, което още повече би застрашило пингвините.

Това проучване подчертава сложните взаимовръзки между различните елементи на екосистемата на Антарктида и тяхното значение за климата на планетата като цяло.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

No jokes added

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари