Изложба за европеизацията на българското общество гостува в музей „Етър"

0

Над 200 експоната от Русе и Пловдив показват прехода към модерността в края на XIX век

Изложбата „Всекидневие и стил. Етнография на града" беше открита в Регионален етнографски музей на открито „Етър". Тя представлява съвместен проект на Регионален етнографски музей – Пловдив и Регионален исторически музей - Русе, съобщиха от русенската културна институция.

Експозицията включва над 200 експоната и е придружена от информационни постери, които представят европеизацията на ежедневието в българските градове и прехода към модерността в края на XIX век. През този период Пловдив и Русе се превръщат в основните икономически центрове на младата българска държава, а създаденото благосъстояние се отразява съществено върху начина на живот на техните жители.

Европейски влияния в българския бит

Модните тенденции, навлезли в България чрез дворцовите стилове на Виена и Константинопол, създават характерната атмосфера на тези градове и отварят вратите за множество модели на културно и техническо развитие, случили се за първи път в страната ни.

Появата на лукса като показател за социален статус в българското общество предизвиква многобройни промени както в архитектурата на градовете, така и в интериора на домовете, хранителните навици, музикалната култура, облеклото и модните аксесоари.

Любопитни експонати от миналото

Посетителите на изложбата могат да се насладят на луксозни сервизи за сервиране, свещници, фруктиери и газени лампи. Особен интерес представляват тоалетите и бельото от края на XIX и началото на XX век, запазени единствено в семейните албуми, както и интересни аксесоари от мъжкия личен тоалет – стоманен бръснач „Солинген", порцеланово бурканче с прах за бръснене и сребърни кутийки за енфие.

Сред атракциите се откроява и стара миниатюрна киномашина, която осветява филмовата лента със свещ, стереоскоп, който оживява пощенските картички, и стар стенен френски телефон от началото на XX век. Чугунена тенджера под налягане, ръчни миксери и подноси за сервиране на яйца допълват колекцията от любопитни предмети от миналото.

Интерактивна разходка в историята

Най-любознателните посетители ще намерят отговори на въпроси като „Какво е кеф" или „В кой град главната улица се нарича Александровска" чрез интерактивни дисплеи. По време на обиколката в пасажа на историята, гостите на изложбата ще могат да се насладят и на виенските валсове, отбелязали в миналото музикалната инвазия на Европа в България.

Изложбата „Всекидневие и стил. Етнография на града" може да бъде посетена до 11 август 2025 година.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари