Иво Сиромахов: Държавата да задължи учениците да ходят на театър

2
Писателят предлага МОН да плаща билетите и да гарантира по 100 представления на сезон за трупите
Писателят предлага МОН да плаща билетите и да гарантира по 100 представления на сезон за трупите Снимка: Facebook / Иво Сиромахов

Писателят предлага МОН да плаща билетите и да гарантира по 100 представления на сезон за трупите

Иво Сиромахов предложи радикална промяна във финансирането на сценичните изкуства у нас, която предвижда държавата директно да откупува спектакли и да прави посещенията на театър и концерти задължителна част от учебната програма. Идеята му идва на фона на продължаващите протести на театрални директори за по-високи бюджети и дни след като самият той влезе в академичните среди като преподавател в Бургас.

"Ако държавата приеме, че естетическото възпитание е важна част от националната политика, тогава тя би могла да финансира през Министерството на образованието театрални посещения за учениците," написа Сиромахов в социалните мрежи.

Спасение за театрите или гарантирана субсидия?

Според сценариста, сегашната система, при която субсидията следва продадения билет, е справедлива на теория ("имаш публика – печелиш"), но не работи в малките населени места. Там публиката се изчерпва след 2-3 представления, което обрича местните трупи на мизерия или принудителна "халтура".

Предложението на Сиромахов на практика трансформира пазарния принцип в планова икономика. Той вижда решението в това всеки клас – от първи до дванадесети – да бъде задължен да посещава театър или симфоничен концерт два пъти годишно. Сметката му показва, че това би осигурило "сто гарантирани представления" на сезон за местните театри, платени от бюджета на МОН, а не от джоба на родителите.

Сиромахов предлага репертоарът да включва класики като "Под игото", "Хъшове" и Шекспир, което удобно пасва на учебната програма, но и ограничава творческата свобода до "помагало за матура".

Любопитен детайл е, че от есента на 2025 година самият Иво Сиромахов е преподавател по драматургия в Театралния колеж "Любен Гройс" в Бургас. Предложената от него реформа би осигурила директна заетост и гарантирани приходи за сектора, в който той вече се реализира професионално, и за студентите, които обучава.

"Не е нормално да има ученици, които завършват гимназия, а никога през живота си не са стъпвали на театър," обобщава писателят, но остава отворен въпросът дали насилственото водене под строй ще създаде любов към изкуството, или трайно отвращение.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • -1
    1
    русенец
    "Ако държавата приеме, че естетическото възпитание е важна част от националната политика, тогава тя би могла да финансира през Министерството на образованието театрални посещения за учениците," написа Сиромахов в социалните мрежи. ... Домъчня ти за социализЪма, а? Тогава водеха трудови колективи и училища да дремят в театралните салони. Хем пролетариите в кОлтурата да се чувствуват необходими, хем държавата да си мисли, че извисява с това ученици и бачкатори. Всичко това се заплащаше от държавата, сиреч от всички. Не може да искаме хем пазарна икономика, хем във всяка паланка да има опера и театър. Нека трупите си изкарват насъщния без дотации. Като задължиш някой да посещава "културно мероприятие", той просто ще го намрази .
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Общината отмени конкурса "Най-красива рисунка с тебешир на асфалта" - тебешир - има, асфалт - няма!

Нови коментари