Иран екзекутира над 1000 души за девет месеца
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Организацията "Хенгау" съобщи за 40-процентно увеличение на екзекуциите
Повече от хиляда души са били екзекутирани в Иран през първите девет месеца на 2025 година, показва доклад на базираната в Норвегия организация за правата на човека "Хенгау". Цифрата представлява рекордно ниво за последните две десетилетия и отразява драматичното влошаване на ситуацията с правата на човека в Ислямската република.
Според данните на "Хенгау", цитирани от Дойче прес агентур, 404 от екзекуциите са били извършени след избухването на дванадесетдневната война между Иран и Израел през юни. Това представлява 40-процентно увеличение спрямо периода преди военния конфликт, като организацията определя тази ескалация като "най-големия скок за последните две десетилетия".
Безпрецедентни нива на насилие
"Никога досега екзекуциите не са надхвърляли 1000 за толкова кратък период", подчертават от "Хенгау" в официално прессъобщение. Данните на норвежката правозащитна организация се допълват от статистиките на други международни институции, които също фиксират тревожен ръст на смъртните присъди в Иран.
Службата на Върховния комисар по правата на човека към ООН потвърди, че до края на август 2025 година иранските власти са екзекутирали най-малко 841 души от началото на годината. През 2024 година в Иран бяха извършени най-малко 975 екзекуции, което беше най-високият брой от 2015 година насам.
Критики от правозащитни организации
Правозащитни групи отдавна критикуват Иран за честото използване на смъртното наказание, като обвиняват властите, че използват екзекуциите като инструмент за заплашване на политическите дисиденти и потискане на обществените протести.
Според анализите на международните организации, повече от половината от екзекутираните през 2025 година са осъдени за престъпления, свързани с наркотици, докато значителна част са политически противници на режима и участници в протестите от 2022 година под мотото "Жена, живот, свобода".
Контекст на регионалните конфликти
Дванадесетдневната война между Израел и Иран през юни 2025 година се превърна в катализатор за още по-голямо използване на смъртното наказание. По време на конфликта израелските и американските сили бомбардираха ключови ирански ядрени и военни обекти, което предизвика вътрешна мобилизация и засилени репресии срещу всички форми на дисидентство.
Експертите по правата на човека предупреждават, че използването на екзекуциите като метод за поддържане на вътрешния ред може да доведе до още по-голяма дестабилизация в региона и допълнително влошаване на международните отношения на Иран.






















