Гравитацията може да е ключът към откриването на извънземни
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Учени търсят извънземни сигнали чрез гравитационни вълни вместо радио
Известният астрофизик от Харвардския университет Ави Льоб предлага нов революционен метод за търсене на извънземни цивилизации чрез използване на гравитационни вълни вместо традиционните радиосигнали. Льоб и неговият колега Шон Д. Б. Фел от Хайделбергския университет в Германия се присъединяват към нюйоркския мозъчен тръст Applied Physics, за да разработят иновативни технологии за откриване на потенциални извънземни техносигнатури.
Досегашните методи, използвани от Института SETI, разчитат предимно на улавяне на радиосигнали чрез мрежа от големи радиотелескопи. Основният проблем при този подход е, че електромагнитните вълни могат да бъдат блокирани от космически обекти като планети или звезди, което значително намалява шансовете за засичане на потенциални сигнали от чужди цивилизации.
Предимствата на гравитационните вълни при търсенето на извънземен живот
"Възможно е извънземни технологични цивилизации да комуникират чрез гравитационни сигнали и неуспехът ни да ги забележим досега се дължи на факта, че традиционният SETI метод разчита на търсене на електромагнитни сигнали с традиционните телескопи," пише Льоб в своя статия.
Ключовото предимство на гравитационните вълни е, че те не могат да бъдат блокирани или разсеяни от никакви космически обекти, включително планети или звезди. Тези вълни, които представляват изкривявания в пространство-времето, се генерират при сблъсъци на масивни космически обекти като черни дупки или неутронни звезди и се разпространяват като вълни в езеро.
За измерването на тези изключително фини сигнали учените използват техника, наречена лазерна интерферометрия. Поради факта, че гравитационните вълни са значително отслабени, когато достигат Земята, е необходима мрежа от високочувствителни детектори, работещи в синхрон.
Бъдещи технологии за откриване на гравитационни вълни
В близко бъдеще космическата обсерватория LISA се очаква да подобри значително чувствителността си за откриване на обекти, които остават невидими за традиционните телескопи. Това включва малки астероиди и хипотетични първични черни дупки, които може да са съставени от тъмна материя.
Плановете за още по-напреднали детектори като телескопа "Айнщайн" и "Наблюдателя на Големия взрив" (Big Bang Observer или ВВО) предвиждат системи, които ще бъдат "поне с два порядъка по-добри от LIGO, увеличавайки обема на търсене с фактор милион", твърди Льоб.
Ави Льоб е известен в научните среди и с противоречивата си хипотеза от 2018 година, когато предположи, че междузвездният обект Oumuamua, преминал през нашата слънчева система, притежава характеристики, които биха могли да го определят като технологичен артефакт на извънземна цивилизация.
Джани Мартир, съосновател и главен изпълнителен директор на Applied Physics, споделя, че включването на Льоб и Фел в екипа ще ускори темпото и ще разшири обхвата на изследванията, които включват и търсене на решения за междузвезден транспорт.
Свръхчувствителните системи за откриване на гравитационни вълни биха могли да служат и като ранна предупредителна система срещу потенциални заплахи от космически обекти, съставени от тъмна материя, която представлява около 85% от материята във Вселената.