Голям пожар бушува край село Звезделина в Кърджалийско
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Вятърът затруднява локализирането, засегната площ достига 1000 декара
Пожар избухна край кърджалийското село Звезделина днес следобед и продължава да гори въпреки усилията на пожарникарите. Огънят пламна в 13:10 часа и обхвана смесен горски масив с иглолистна и ниска широколистна растителност, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Кърджали.
"Променлив вятър пречи да бъде локализиран пожарът," заяви за БТА директорът на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" комисар Сергей Заимов. По думите му засегната площ може да е достигнала до 1000 декара.
На място са изпратени пет противопожарни автомобила с 13 огнеборци, които водят борба с огнената стихия. Фронтът към селото е овладян и към този момент няма непосредствена опасност за жителите на Звезделина.
Жители гасят с каквото имат
Местни хора разказаха пред БТА, че пожарът е започнал около 13:00 часа, като в същото време се е разразил и силен вятър. Жителите са започнали сами да гасят до пристигането на пожарната служба - с кофи вода и лопати.
Някои от тях смятат, че пожарът е тръгнал от самото село поради проявена човешка небрежност. Огънят е опустошил най-крайните ниви и градини, като по думите на местните хора няма пострадали хора или животни.
Притеснения за нощта
Голяма част от жителите се притесняват заради силния вятър как ще изкарат нощта и дали пожарът няма да слезе към селото. Въпреки притесненията, представители на МВР уверяват, че към този момент няма опасност за населението в близкото село.
Борбата с огъня продължава, като пожарникарите се борят с предизвикателството от променливия вятър, който може да разпространи пламъците в нова посока.