Генномодифицирани прасета ще стават донори на сърца за хора

0
Германски учени планират да клонират и след това да отглеждат генномодифицирани прасета за донори на сърца за трансплантация
Германски учени планират да клонират и след това да отглеждат генномодифицирани прасета за донори на сърца за трансплантация Снимка: БТА

Миналият месец американски лекари за първи път успешно присадиха генетично модифицирано сърце от прасе на човек

Германски учени планират да клонират и след това да отглеждат генномодифицирани прасета за донори на сърца за трансплантация на нуждаещи се хора, предаде Ройтерс, цитирана от NOVA

Миналият месец американски лекари за първи път успешно присадиха генетично модифицирано сърце от прасе на човек.

Екхард Волф от университета "Лудвиг-Максимилиан" в Мюнхен казва, че екипът му си е поставил за цел да получи нови видове, модифицирани от порода от остров Окланд. Те трябва да са готови за трансплантации до 2025 г.

В първата по рода си операция екип от университетска болница в Балтимор, щата Мериленд, присади сърце от прасе с десет модификации на неизлечимо болен човек. Неговите лекари казват, че пациентът реагира добре, въпреки рисковете от инфекция, отхвърляне на органа или високо кръвно налягане.

"Нашата концепция е да продължим с по-опростен модел, а именно с пет генетични модификации", обясни ученият Волф, чиято работа предизвика разгорещен дебат в страната с един от най-ниските проценти в Европа на дарени органи и силно движение за правата на животните.

Изследователят, който от двадесет години проучва възможностите за трансплантация на органи от животни на хора, казва, че екипът му ще използва все още неефективна технология за клониране, за да получи само "животни-създатели" и от тях ще се отглеждат бъдещи генетично идентични поколения.

Първото трябва да се роди тази година, а сърцата ще бъдат тествани при бабуини, преди специалистите да поискат одобрение за клинични изпитвания при хора в рамките на две-три години, обяснява Волф.

Трансплантации се правят на хора с тежки увреждания на органите, при които няма друга възможност за лечение. В края на миналата година в Германия списъкът на чакащите наброяваше около 8500 души, според данни на местната Фондация за трансплантация на органи.

Привържениците на идеята на Волф казват, че животните донори могат да помогнат за намаляване на броя на чакащите. Противниците пък са на мнение, че технологията грубо погазва правата на животните, като превръща прасетата във фабрики на органи, докато маймуните, използвани в опити за трансплантация, умират в агония.

През февруари 2019 г. петиция от германска група за натиск "Лекари срещу опитите с животни" настоя за забрана на изследванията, свързани с възможностите за присаждане на органи от животни на хора. Тогава бяха събрани над 57 000 подписа.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари