Гърция е намалила вноса на руски газ с повече от половината

1
Страната е увеличила покупките на втечнен природен газ от други държави
Страната е увеличила покупките на втечнен природен газ от други държави Снимка: ЕПА/БГНЕС

Страната е увеличила покупките на втечнен природен газ от други държави 

Гърция е намалила вноса на руски газ с повече от половината през тази година благодарение на увеличените доставки от други производители до единствения си терминал за втечнен природен газ (LNG) близо до Атина, съобщи "Ройтерс", цитирана от News.bg.

Агенцията се позова на данни от оператора на газопреносната мрежа на страната.

От години Гърция разчита на Русия за около 40% от нуждите си от газ, но е увеличила покупките на втечнен природен газ от други държави в съответствие с плана на Европейския съюз за намаляване на зависимостта от руската енергия.

Гърция получава руски газ по газопровода Turkstream, който доставя газ и на Унгария през Сърбия.

Нейното съоръжение за втечнен природен газ на островчето Ревитуса, на 40 км от Атина, може да съхранява 225 000 куб. м газ и да регазифицира 1400 куб. м на час.

То привлича все по-голям интерес от страна на местни и регионални вносители и играе ключова роля в енергийната стратегия на страната и усилията ѝ да повиши сигурността на доставките преди зимата, заяви пред "Ройтерс" Мария Рита Гали, главен изпълнителен директор на гръцкия оператор на газопреносната мрежа DESFA.

"В контекста на енергийната криза Ревитуса е инфраструктурата за внос, терминалът за внос, който дава възможност на различни източници на доставки, на различни източници на втечнен природен газ да достигнат до гръцкия газов пазар", каза Гали.

"Още тази година, след като използвахме максимално Ревитуса, видяхме, че вносът на газ от Русия спадна от 40 % на по-малко от 20 %."

С увеличаването на търсенето на втечнен природен газ в целия свят товарите, пристигащи в Ревитуса, са се удвоили на годишна база.

България също внася втечнен природен газ през терминала, след като беше отрязана от руските доставки поради отказа ѝ да плаща в рубли.

В изказване на енергийна конференция в Букурещ в четвъртък министърът на енергетиката Костас Скрекас заяви, че досега през тази година страната му е изнесла 2 млрд. куб. м природен газ за България и съседните държави, което е повече от 0,7 млрд. куб. м през 2021 г.

"Налице е нарастващ интерес. Имаме много заинтересовани страни, които искат да резервират слотове в терминала", каза Гали.

"През октомври ще проведем търга за 2023 г. ... и наистина очакваме силен интерес от страна на национални и международни участници".

Близо две трети от 6,5 млрд. куб. м газ, които Гърция потребява годишно, се използват за производство на електроенергия.

Подобно на други европейски държави, тя се бори с рязкото покачване на цените на енергията и от миналата година е похарчила около 9 млрд. евро (8,85 млрд. долара) за субсидиране на сметките за електроенергия на домакинствата и предприятията.

За да се справи с неимоверно нарастващите разходи и да сведе до минимум риска от недостиг на газ в случай, че Москва намали потоците, страната отново отвори някои въглищни централи и е готова да прехвърли някои газови централи на дизелово гориво.

През юли DESFA нае т.нар. плаващо хранилище, което е закотвено в близост до Ревитуса и може да увеличи капацитета си за съхранение с още 145 000 куб. м газ, ако е необходимо.

Очаква се плавателният съд да остане там до края на 2023 г., докато DESFA търси постоянно решение, което би включвало закупуването на плавателен съд, който може да бъде свързан с Ревитуса с тръбопровод, каза Гали.

"Ако днес нямахме Ревитуса, щяхме да бъдем като други централнобалкански държави, напълно зависими от вноса на руски газ", каза Мария Рита Гали.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    3
    до 2
    Ти разбра ли какво казва №1 ? С дислексия ли си?
  • 0
    2
    До 1
    Ако смяташ че гърка ще се мине,си меко казано наивник...
  • 2
    1
    ...
    тук е редно да се отбележи, на каква цена се купува от другите доставчици и да има обективна представа читателят, колко е разликата в пари по сметките на гражданите. аз искам да знам ЦЕНАТА на тези диверсификации. Така че не ми пудрете мозъка с тези простотии, числата и сметката са ми интересни, обаче няма как да се подаде подобно инфо, защото ще накара още повече да се замислят за това как ги грабят.
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари