Флотската кула отваря врати за посетители в Русе
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1

Русе е първият град в България с професионални метеорологични наблюдения още преди Освобождението
Емил Иванов, асистент-доктор и ръководител на Метеорологична обсерватория Русе към Националния институт по метеорология и хидрология - филиал Варна, гостува в студиото на "Радио Русе", за да разкаже за предстоящите професионални празници и първата метеорологична станция в България, която се намира именно в нашия град.
На 22 март световната общност отбелязва Международния ден на водата, а на 23 март се чества професионалният празник на метеоролозите. Както подчерта д-р Иванов, това са професионални празници не само на Българската национална хидрометеорологична служба, но и на всички аналогични служби по цял свят под егидата на Световната метеорологична организация, която е член на ООН.
„Тази година на 22 март, Световният ден на водите, е посветен на темата да съхраним, да опазим ледниците," споделя д-р Иванов. Макар че в момента България няма ледници, в геоложкото минало преди около милион-милион и половина години, през епохата плейстоцен, на територията на страната е имало заледявания, включително във високите части на Рила и Пирин.
Ледниците - съществена част от водния баланс на Земята
Емил Иванов обясни важността на ледниците за глобалния климат: „Те са всъщност един много сериозен климатичен фактор. Оказват влияние както върху температурата, така и върху влажността в атмосферата. Елемент са на водния кръговрат, част от водния баланс, глобалния, като същевременно са резервоар на прясна вода."
Според специалиста, около 10% от площта на Земята е заета от ледници, което може да изглежда малко спрямо общата площ от 510 милиона квадратни километра, но влиянието им е огромно, тъй като 70% от запасите на пресни води са консервирани в тези ледени маси.
„Криосферата, както още се нарича тази ледена обвивка, обхваща освен ледниците във високите части на планините, също така полярните шапки в Арктика, Антарктика, в Гренландия, зоната на вечната замръзналост, териториите със сезонна замръзналост, подземните глациални геосистеми и морските ледове," обяснява метеорологът.
Тревожни тенденции с ледниците
Специалната тема на тазгодишния Ден на водата е избрана поради тревожните темпове на стопяване на ледниците в последните десетилетия: „За периода 2006-2015 година темповете на стопяване на ледниците са 2,5 пъти по-големи спрямо периода 1900-1990 година," посочва д-р Иванов.
Това води до повишаване нивото на Световния океан, което през 1900 година е било с 20 сантиметра по-ниско от сегашното. През последните десетилетия темповете на нарастване са около 2 милиметра средногодишно, а в някои части на Световния океан, включително нашето Черно море, достигат до 3 милиметра годишно.
„Въпреки че повишаването на нивото на Черно море е в минимална степен, ако този темп продължи или се увеличи при по-песимистични сценарии за климата, това би имало сериозни последици в дългосрочен план," предупреждава ученият.
Русе - пионер в метеорологията
Емил Иванов с гордост споделя, че първата метеорологична станция в България е създадена именно в град Русе: „Официално се приема годината 1883, малко след Освобождението, но първите метеорологични измервания и наблюдения там са започнали още през 60-70 години преди Освобождението от австроунгарския консул Фон Мартирут и неговите колеги."
Със съдействието на австрийския метеорологически институт и Юлиус Фон Хан са внесени първите уреди - термометър, барометър, плювиометър, както и първите методически указания. През 1883 година е построена Флотската кула по архитектурен проект на австриеца Фон Грюнангер със съдействието на капитан-лейтенант Зинови Петрович Рождественски от временното руско управление.
„Интересен факт е, че теренът, върху който е построена кулата, е бил собственост на българския воевода Панайот Хитов, който безвъзмездно го е предоставил за изграждането на станцията," разказва д-р Иванов.
Ден на отворените врати
По случай Световния ден на метеорологията, на 23 март (неделя) Флотската кула, където се помещава хидрометеорологичната станция на Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав", ще бъде отворена за посещения от 11:00 до 13:00 часа и от 14:30 до 16:30 часа.
„Могат да заповядат на място всички граждани, ученици, техните родители, без значение от възраст и професионална заетост, стига да имат време и желание. Времето ще бъде много хубаво," уверява метеорологът.
Що се отнася до астрономическата пролет, която настъпва на 20 март в 11 часа и 1 минута, д-р Иванов прогнозира: „Сутрешните температури ще бъдат все пак отрицателни, около малко под нулата, но през деня ще бъде слънчево и ясно, ще се усети малко по-топличко време. Без валежи."
Докладвай този коментар за нередност
×Анонимен: И КОЧИНАТА е построена по Европейски проект, па продължава да пропада!