Експерти: Войната идва в Европа до 5 години

2
Разузнавателни служби на Дания и Германия с тревожни прогнози за руска агресия
Разузнавателни служби на Дания и Германия с тревожни прогнози за руска агресия Снимка: Асен Игнатов / Архив

Разузнавателни служби на Дания и Германия с тревожни прогнози за руска агресия

Военен конфликт в Европа в рамките на следващите 5 години се превръща в реална опасност, според анализи на водещи световни експерти и разузнавателни служби. Изказването на дългогодишния дипломат и вицепрезидент на Атлантическия клуб Елена Поптодорова, че "напълно е възможно развитието на военен конфликт в Европа в следващите 5 години", отразява нарастващата несигурност и крехкост на мира на континента.

„Различната стилистика на отбелязване на 9 май върви някак едновременно с развитието и на политическите отношения, на геополитиката между държавите", подчертава Поптодорова в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус". Според нея, символиката на историческите дати се използва, за да се легитимират геополитически амбиции и действия в съвременния контекст.

Европа се подготвя за военна конфронтация

Последните геополитически развития и нестабилността на източната граница на Европейския съюз подтикват европейските държави към безпрецедентни мерки за военна подготовка. През март 2025 г. Европейската комисия предложи допълнително финансиране за отбрана в размер на 850 милиарда долара, което бележи значителна промяна в политиката на континента, традиционно фокусиран върху мирно сътрудничество.

Според доклад на Bruegel, авторитетен европейски изследователски институт, при евентуално оттегляне на американската подкрепа Европа ще се нуждае от допълнителни 300 000 войници и 250 милиарда евро годишно за отбрана, за да може ефективно да противостои на военни заплахи. Разузнавателните служби на Дания и Германия предупреждават, че Русия може да бъде готова за мащабен конфликт в Европа в рамките на 3 до 5 години.

Тревожни прогнози и нарастващо напрежение

Проучване на Atlantic Council от февруари 2025 г. показва, че 45% от анкетираните експерти по международна сигурност очакват директен военен сблъсък между Русия и НАТО през следващите 10 години. Това е значително увеличение в сравнение с 29% през предходната година, което отразява нарастващото напрежение и несигурност в международните отношения.

Украинското разузнаване съобщава, че според техни данни Русия е разработила 15 потенциални военни сценария до 2045 г., шест от които включват директен конфликт в Северна Европа. „В стратегическото си планиране Русия изрично заявява, че 'украинският въпрос' трябва да бъде решен до 2026 г.", посочва заместник-началникът на украинското военно разузнаване Вадим Скибицки.

Милитаризация на европейските икономики

В последните месеци редица европейски и български анализатори предупреждават, че ЕС се движи към засилена милитаризация. Евродепутатът Елена Йончева посочва, че Европа се страхува от думата "мир" и се превръща от проект на мира във военен проект, докато милиарди евро се насочват към превъоръжаване и отбрана.

Водещи държави като Франция и Германия увеличават драстично военните си бюджети, достигайки и надхвърляйки прага от 2% от БВП, определен от НАТО. Особено тревожни са страните от Северна Европа и Балтийския регион, които предприемат допълнителни мерки, включително масови учения за евакуация на цивилното население.

Русия – основен фактор за несигурността

Украинският военен експерт Всеволод Кожемяко прогнозира, че войната в Украйна не само няма да приключи през 2025 г., но и ще стане още по-жестока. Според него „през следващите 50 години, а може би и повече, украинците ще живеят с постоянната заплаха от руско нашествие."

Новата отбранителна стратегия на България и други държави от ЕС определя Русия като основна заплаха за сигурността на континента. „Непровокираната агресия на Русия срещу Украйна наруши принципите и нормите на международното право, сериозно подкопа европейската архитектура на сигурност и промени факторите, които допринасяха за стабилна и предвидима среда на сигурност в Европа", се казва в стратегическите документи.

Различни гледни точки и обществен дебат

Въпреки тревогите, в европейското общество съществуват и критични гласове, които поставят под въпрос посоката на милитаризацията и настояват за повече усилия за мирно разрешаване на конфликтите. „Европа няма обща външна политика. Няма обща политика и за отбрана. Това, което може да направи Европа в този момент, е да положи усилия да седне на масата на преговори", призовава Елена Йончева.

Решенията, които Европа ще вземе през следващите месеци, ще определят не само сигурността, но и ценностите, които континентът ще отстоява в бъдеще. Прогнозите за възможен военен конфликт през следващите 5 години не са изолирани мнения, а част от по-широк дебат за бъдещето на европейската и световната сигурност.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Кирооо, събуди са бре! Заспал си у сладоледа!

- И кво бе, що ма стряскаш?

- Премести са у салатата, да не настинеш!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари