Една чаша ягоди дневно пази сърцето и подобрява паметта

0
Малките червени плодове укрепват сърцето и забавят стареенето на мозъка
Малките червени плодове укрепват сърцето и забавят стареенето на мозъка Снимка: Асен Игнатов

Малките червени плодове укрепват сърцето и забавят стареенето на мозъка

Ягодите са много повече от просто вкусен десерт – те са истинска хранителна сила, която може значително да подобри здравето на сърцето, да понижи кръвното налягане и дори да засили когнитивните функции на мозъка. Нови научни изследвания разкриват впечатляващи здравословни ползи от редовната консумация на този популярен плод.

Изследване от Института по технологии в Илинойс доказва, че ежедневната консумация на ягоди за четири седмици води до намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания с 8 пъти в сравнение с плацебо. Ефектът се дължи на подобряване на функцията на кръвоносните съдове.

Богат хранителен състав в малък пакет

Ягодите са нискокалорични плодове – само 45 калории в чаша (144 грама), което ги прави идеален избор за хора, които следят теглото си. Те са изключително богати на витамин C – една порция осигурява 160% от препоръчителната дневна доза, което подпомага имунната система и поддържа здравето на кожата.

В състава на ягодите присъстват и важни минерали като манган, необходим за множество метаболитни процеси, фолат (витамин B9), който е важен за клетъчния растеж и възстановяването на тъканите, и калий, който участва в регулирането на кръвното налягане и поддържането на електролитния баланс.

Червените плодове съдържат също 3 грама фибри на порция, което подпомага храносмилането и създава усещане за ситост.

Впечатляващи ползи за сърдечно-съдовото здраве

"Диета, бедна на плодове, е сред трите основни рискови фактора за сърдечно-съдови заболявания и диабет," споделя проф. Брит Бъртън-Фрийман от Института по технологии в Илинойс. "Добавянето на само една чаша ягоди дневно към вашата диета може да покаже благоприятни ефекти върху сърдечно-съдовото ви здраве."

Проучване от Университета в Сан Диего демонстрира, че редовната консумация на ягоди води до намаляване на систоличното кръвно налягане с 3.6%.

"Това проучване показва, че консумацията на ягоди може да подобри когнитивната функция и да подобри сърдечно-съдовите рискови фактори като хипертонията," обяснява проф. Ширин Хушманд, главен изследовател на проучването. "Насърчаващо е, че проста промяна в диетата, като добавяне на ягоди към ежедневното хранене, може да подобри тези показатели при възрастни хора."

Подобряване на когнитивните функции

Освен ползите за сърцето, ягодите могат да подобрят и мозъчната функция. Изследването от Сан Диего установява, че консумацията на ягоди води до увеличаване на когнитивната скорост на обработка с 5.2% и повишаване на общия антиоксидантен капацитет с 10.2%.

Проучване, публикувано през септември 2024 година, предполага, че ягодите могат да помогнат за забавяне на когнитивния спад и да предпазят от деменция благодарение на богатото си съдържание на флавоноиди. Те подкрепят когнитивната функция и се борят с оксидативния стрес – ключови фактори за поддържане на остротата на ума с напредване на възрастта.

Регулиране на кръвната захар

Ягодите имат нисък гликемичен индекс и не предизвикват резки скокове в нивата на кръвната захар. Проучвания показват, че консумацията им заедно с храни, богати на въглехидрати, може да забави усвояването на глюкозата и да намали резките покачвания на кръвната захар и инсулина. Това ги прави особено подходящи за превенция на диабет тип 2.

Внимание при алергии и заболявания на щитовидната жлеза

Въпреки многобройните ползи, ягодите не са подходящи за всеки. Алергията към тях е сравнително често срещана, особено при деца. Хората с алергии към бреза или ябълки са по-склонни да развият вторична хранителна алергия към ягоди.

Симптомите могат да варират от лек сърбеж и изтръпване в устата до сериозни реакции като подуване и затруднено дишане. При такива симптоми след консумация на ягоди е препоръчителна консултация с лекар.

Ягодите съдържат и гоитрогени – вещества, които могат да повлияят на функцията на щитовидната жлеза. Затова хората със заболявания на щитовидната жлеза трябва да консумират ягоди с внимание, особено в големи количества.

Колко ягоди да консумираме?

Повечето изследвания показват ползи при консумация на 1-2 чаши ягоди дневно, което се равнява на около 16 големи плода или приблизително 350 грама. Ягодите могат да се консумират пресни, замразени или в изсушен вид, като всички форми запазват полезните си свойства.

Добавянето на ягоди към ежедневното меню е лесен и вкусен начин да подобрите здравето си. Независимо дали ги хапвате като самостоятелна закуска, добавяте към кисело мляко или овесени ядки, или ги включвате в смути, тези малки плодове могат да донесат големи ползи за вашето здраве.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    1
    Вай
    Помня,прапра баба ми Само Ягоди ядеше!!!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Дете пита баща си:
- Тате, вярно ли е, че вещици има само в приказките?
Бащата поглеждайки към кухнята:
- Едно време и аз мислех така...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари