Джипита "гушват" по 7 бона всеки месец от Здравната каса

1
Личните лекари си докарват още средства от потребителските такси
Личните лекари си докарват още средства от потребителските такси

Личните лекари си докарват още средства от потребителските такси

Джипита прибират средно между 7 и 8 бона месечно. Това сочи справка за отчетените и заплатените средства от здравната каса към общопрактикуващите лекари през изминалата година, информира „Телеграф“.

Реално това са само парите, които джипитата получават по договор с фонда, без в това число да влиза потребителската такса от 2,90 лв., която сега те искат да скочи на близо 8 лв.

От джоба си пациентите заплащат и за други услуги, които не са включени в основния пакет дейности, като издаването на извинителна бележка за училище или на медицинско удостоверение за работа или шофьорска книжка. Тъй като те не се заплащат от НЗОК, всеки лекар сам определя таксата за тази услуга.

Търговци

Така реалната сума, която някои лични лекари получават всеки месец, може да набъбне още.

Това, разбира се, зависи от броя на хората, включени в пациентската листа. И макар средната „заплата“ на джипитата да изглежда внушително, разходите за поддържане на практика също са солидни като на фирми.

Личните лекари са еднолични търговци и сами поемат всички плащания, включително данъци, осигуровки, заплата на медицинска сестра, втори лекар в практиката, ако има такъв, и др. Освен това те са длъжни да бъдат на 24-часово разположение.

Изискване, за което джипитата от години настояват да отпадне. За да отговорят на него, голяма част от тях в момента имат сключени договори с медицински центрове и клиники, които да поемат пациентите им в извънработно време, както и събота и неделя.

Канцелария

Всичко това, както и канцеларската работа, с която лекарите са затрупани, прави професията на джипитата много непривлекателна, категорични са от съсловието. Това личи и в статистиката. Ако през 2010 г. в страната е имало 4708 семейни медици, то десет години по-късно вече са били 4015, а към момента 3950 джипита имат договор с касата.

Средната възраст на общопрактикуващите лекари е 58-59 г., а 25% вече са навършили годините за пенсия. За да стане професията по-привлекателна, съсловието настоява за промени – увеличаване на потребителската такса, отпадане на изискването за 24-часово разположение, улесняване на специализациите, облекчаване на канцеларската работа.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 9
    7
    до 6
    Грешно си ме разбрал. Няма нужда да ставам лекар за да вземам такива пари. Разгледай заплатите под обявите за работа в IT сектора. Нямам нищо против един лекар да взема толкова, че и повече пари. Но искам специалисти, които да ме лекуват, а не да гледат на мен като на портфейл и да ми изписват хранителни добавки на дистрибутора, който ги изпрати на най-много екскурзии. А в момента какво е? Влизаш с грип, излизаш в чувал. За една трансплантация на черен дроб, хората трябва да събират десетки хиляди да ходят в Турция, а преди почти 40 години нашите лекари първи в света трансплантират сърце. Какво се е променило оттогава, че вървим назад?
  • -3
    6
    ей това
    човешкото око насищане няма! ами да бяхте станали лекари, та някой като вас сега да ви прави сметка на парите! или не си плащайте здравните, ходете само на платени специалисти и си плащайте болничното лечение на 100%. ще спите спокойно, че гадните джипита няма да ви вземат от парите!
  • 5
    5
    до 3
    Така както ги разпредели, сестрата, санитарка и охранителят (вероятно някой пенсионер от МВР) вземат повече пари от самия лекар. Всъщност моята О.П. няма охрана, санитарка никога не съм виждал и единствено може да дели тези пари с асистентката си, но не вярвам да и отпуска повече от 2000, иначе нямаше да има такъв недостиг на сестри. Разходите за наем, ток и вода в една стая 3 на 4 метра в болница Канев, не вярвам да са повече от моите 250 (средно за годината) за вода и ток, като отоплявам целодневно три стаи, понеже работя от вкъщи и се налага да поддържам приемливи условия (22°C) за домашните любимци. Та викаш едва ли остават повече от 5500 и онези мизерни 2,80 потреб. такса от има-няма 880 пациента месечно.
  • -2
    4
    ×××
    ДОПЪЛНЕНИЕ-НЕ СЪМ ДЖИ ПИ
  • -7
    3
    ×××
    НАЛИ Е ЯСНО,ЧЕ ТОВА СА ПАРИ ,ОТ КОИТО ПОСЛЕ СЕ ПЛАЩА ЗАПЛАТА И ОСИГУРОВКИ НА СЕСТРАТА ,САНИТАРКА И ОХРАНА,АКО ИМА,ТОК,ВОДА,ДРУГИ КОНСУМАТИВИ..... И НАКРАЯ ОСТАВАТ СИГУРНО ОКОЛО 2000
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Случвало ли ти си е мъжът ти да те завари в леглото с непознат?
- Не, само с приятели.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари