Доналд Тръмп печели в ключови щати

2
Освен за президент, американците ще гласуват и за подновяване на състава на Конгреса
Освен за президент, американците ще гласуват и за подновяване на състава на Конгреса Снимка: БГНЕС

Действащият президент на САЩ Доналд Тръмп изпревари своя съперник Джоузеф Байдън на предстоящите президентски избори в анкети в няколко щата, където се очаква да бъде основната битка за Белия дом

Съответните данни са представени на уебсайта на политическия научен ресурс Real Clear Politics.

Така в Охайо Тръмп е подкрепен от 47,4% от избирателите, докато опонентът му е подкрепен от 46%. В Северна Каролина в момента Тръмп има 47,8% от анкетираните срещу 47,2% за Байдън. Минималното предимство – 47,8% срещу 47,6% в полза на Тръмп се наблюдава в Джорджия. В Айова Тръмп печели подкрепата на 47,2% от гласоподавателите срещу 45,8% на Байдън, пише NewsBG.eu.

На национално ниво обаче Байдън изпреварва Тръмп с 6,8% по популярност сред избирателите.

В Съединените щати гласуват днес за президент и Конгрес. Общо 230 милиона американци имат право да изберат дали републиканецът Доналд Тръмп да остане в Белия дом или на негово място да дойде демократът Джо Байдън.

Президентските избори в САЩ са непреки и са в един тур. Въпреки че отбелязват на бюлетината името на предпочитания от тях кандидат за президент, избирателите всъщност гласуват за 538 електори, които на свой ред избират президента. За да спечели вота, един кандидат трябва да получи абсолютно мнозинство от гласовете на електорите, т. е. 270.

Всеки щат носи определен брой електорски гласове. Той се получава, като се събере броят на конгресмените от съответния щат в Камарата на представителите (който варира според населението на щата) с броя на сенаторите (по двама за всеки щат). Въпреки че не е отделен щат, федералният кръг Колумбия, където се намира столицата Вашингтон, има трима електори (но нe е представен в Камарата на представителите и в Сената).

Кандидатът, спечелил най-много гласове в даден щат, печели гласовете на всички местни електори. Само два щата правят изключение от правилото „победителят взима всичко“ – Мейн и Небраска.

Тази година се очаква много висока избирателна активност. Предварителното гласуване е рекордно, тъй като много избиратели предпочитат да пуснат бюлетината си отрано, за да избегнат тълпите в самия изборен ден в разгара на пандемията от коронавирус. През 2016 г. правото си на глас упражниха 138 милиона американци.

Освен за президент, американците ще гласуват и за подновяване на състава на Конгреса. Ще бъдат избрани 35 нови сенатори 100-местната горна камара. Подновен ще бъде целият състав на 435-членната долна камара на Конгреса.

Сега демократите контролират Камарата на представителите, а републиканците – Сената.

Събраните и похарчени от предизборните щабове тази година суми са рекордни – 6,6 милиарда долара само за президентските избори – с 2 милиарда повече, отколкото през 2016 г.

Освен за президент и за Конгрес, в САЩ ще гласуват още днес за щатски законодателни събрания и различни изборни длъжности (включително за губернатори на 13 щати и територии), както и на местни референдуми.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари