Доналд Тръмп: Няма как Иран да притежава атомна бомба

0
Надяваме да се върнем на масата на преговорите, допълни американският президент
Надяваме да се върнем на масата на преговорите, допълни американският президент Снимка: АП / БТА / Архив

Надяваме да се върнем на масата на преговорите, допълни американският президент

Американският президент Доналд Тръмп заяви в интервю за телевизия "Фокс Нюз", че "няма как Иран да притежава атомна бомба" и се надява преговорите с Техеран да бъдат подновени. Изявлението дойде часове след мащабната военна операция на Израел срещу ядрени и военни обекти в Иран.

"Няма как Иран да притежава атомна бомба и ние се надяваме да се върнем на масата на преговорите. Ще видим", каза Тръмп в телефонен разговор с водещия Брет Байер, цитиран от репортерката на "Фокс Нюз" Дженифър Грифин в социалната мрежа "Екс".

Американският президент потвърди, че е бил информиран предварително за израелските удари, но подчерта, че САЩ не са участвали военно в операцията. Той също така заяви готовност да защитава Израел, ако Иран предприеме ответни действия.

Продължаващи удари срещу Иран

Ударите на израелските военновъздушни сили от ранните часове на 13 юни бяха насочени срещу ядрената инфраструктура на Иран, заводите за балистични ракети и военния му капацитет. Операцията, с кодово име "Нация на лъвовете", бе официално потвърдена от израелската армия.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че въздушните удари ще продължат "колкото е необходимо, за да завършим задачата по предотвратяване на заплахата от унищожение срещу нас".

Жертви и разрушения

При израелските удари са загинали двама известни ирански ядрени учени – Ферейдун Абаси и Мохамед Мехди Техранчи, съобщи иранската държавна телевизия.

Иранските медии потвърдиха, че в столицата Техеран са се чули "силни експлозии на различни места", а системата за противовъздушна отбрана на страната е приведена в пълна бойна готовност. Полетите от международното летище "Имам Хомейни" в Техеран са преустановени.

Надежда за дипломатическо решение

Въпреки ескалацията, администрацията на Тръмп продължава да настоява за дипломатическо решение. Според Ройтерс, американската страна е изразила готовност да продължи планираните за неделя преговори между САЩ и иранските пратеници в Оман.

Израелските военни твърдят, че ударите са били необходими, тъй като Иран е разполагал с достатъчно материал, за да произведе до 15 ядрени бомби в рамките на дни.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Две мутри отишли на балет. Единият заспал, а другият го ръчка:

- Събуди се, бе, заради тебе тия тука на сцената ходят на пръсти!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари