De Profundis: От дъното на Чекмеджето

0
Годината едва ли не ще свърши, а още не сме направили разбор на една от най-важните думи за България 2020 - чекмедже
Годината едва ли не ще свърши, а още не сме направили разбор на една от най-важните думи за България 2020 - чекмедже

Годината едва ли не ще свърши, а още не сме направили разбор на една от най-важните думи за България 2020 - чекмедже

Залавяме се тутакси.

Тази дума е част от османското наследство - един от многото турцизми в нашия език, които са влезли при нас по отоманска линия.

Чекмедже не просто е турска дума в езика ни, ами е такава чуждица, която няма български еквивалент, не сме я сменили и с някоя западна.

Тоест за всичките години без отомански ятаган - така и не сме измислили свястна дума, която да измести чекмеджето.

Ама и руснаците са така - те даже чекмедже не знаят да кажат, ами викат выдвижной ящик илишуфлядка, което е с немски произход.

Но сега е време да бръкнем по-дълбоко в чекмеджето - ясно, че в нашето няма да намерим пачки с по 500 евраки, ами ще намерим нещо като profundis, както се казва на известния умрял език. Ще рече - дълбини, бездна.

В Псалм 130 се казва така (латинска редакция) - De profùndis clamàvi ad te, Dòmine, сиреч - От бездната те викам, Господи, че ми е много лошо!

Изображението може да съдържа: 1 човек, текстово съобщение

На Али Ръза от турските сериали често му става лошо и той изпада в екзистенциален ужас...

***

Псалм 130 е хубав и за религиозен човек, паднал с голяма тежест напреки на леглото си.

Ако му е много лошо, той може да каже като оня древен юдей по време на Вавилонския плен: "От дълбините на бездната те викам, Господи... Ако би забелязал беззаконията, Господи..." и така нататък. По време на Вавилонския плен народа Израилев бил много угнетен и писателят го излял това в псалм 130. Това пък е наследството на юдейските мъдреци от древността, пише ги тия работи в Стария завет, който седи до патлака на чекмеджето.

Макар че, на когото му е в добро състояние чекмеджето, може би по някое време ше му се размине лошото и ще стане да си потърка малко купюри по брадата. И няма да му е чак толкова депрофундно.

Но ние продължаваме да ровим в старите чекмеджета и откриваме речника, в който пише какво на турски означава çekmece.

На езика на Тайпи çekmece означава чекмедже, но първото значение на думата е залив. И по заливите на турското крайбрежие съществуват такива топоними. В Турция и сега има малък град Чекмедже, а на територията на днешен Истанбул има район на брега на Мраморно море, наречен Бююкчекмедже - Голямо Чекмедже (по-скоро Голям Залив, но на нас по-ни харесва чекмеджето). Съседният е Кючюкчекмедже - Малко Чекмедже. Пак там се намира и езерото Чекмедже, а в миналото имало голям Кервансарай, сиреч цариградското Чекмедже е било важен търговски център. В район Кючюкчекмедже е ситуирана една много интересна и важна държавна институция на Турция - Център за ядрени изследвания и обучение, който също се нарича "Чекмедже".

Като повтаряме така Малко-Голямо Чекмедже, сещаме се какви големи приятели са Голямото и Малкото Чекмедже на Балканите, а турската ядрена енергетика вероятно много помага за големите ни проекти "Белене" и Седми реактор на "Козлодуй"!

Тъй де - нали затова развиваме дружбата между народите и мирния атом - да работим, да принаждаме стойност и да пълним-препълваме чекмеджетата!

Голямото и Малкото Чекмедже на Балканите имат много специални отношения и Малкото Чекмедже е посредник с Европа за един "Евраки-Поток", който да спира и запушва "Мигрант-Поток"...

***

Връщаме се и към другата част от заглавието - De Profundis.

Оскар Уайлд има една такава книга с точно такова заглавие - De Profundis. Писателят я писал в затвора, където попаднал след дълъг, позорен и унищожителен съдебен процес. Всичките беди на прочутия писател дошли от връзката му с млад симитлиец от висшето общество. Без да влизаме в повече жълти подробности, само отбелязваме че същият този нехранимайко докарал писателя до дъното на бездната, De Profundis, откъдето той написал скръбната си книга - писмо до младия симитлиец, който бил коварен и екзотичен като някаква Мата Хари. В книгата Оскар Уайлд му прави подробен психологически и всякакъв осъдителен анализ. Но от тоя анализ, останал за поука и назидание на поколенията, вече нямало голяма лична полза за г-н Уайлд, тъй като белята вече била грандиозна. Оскар Уайлд не написал повече нищо свястно, ами умрял в изгнание с празно чекмедже - обиден, разорен и огорчен.

Автор: г-н Балев / СЕГА

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Най-висша форма на препоръка в България: "Кажи, че аз те пращам"!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари