Чумата рикошира в цената на свинското в Европа
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 1

Свинската чума, която удари жестоко и България, рикошира в цените на свинското месо и колбасите.
До 40% вече е поскъпнала суровината на големите европейски пазари във Франция и Германия, от където купуват много родни колбасари, съобщи Атанас Урджанов, председател на Асоциацията на месопреработвателите, пише Стандарт.
Според него това няма начин да не се усети и по джоба на крайния потребител. "Ако сега луканката е 30 лева, тя ще скочи до 35", коментира той.
Цените започнаха да се вдигат още от началото на годината заради засиления износ към Китай и Виетнам, които са много сериозно поразени от Африканската чума по свинете /АЧС/. Навлизането на заразата у нас е катастрофа за цялата индустрия, коментира Галя Бъчварова, член на УС на Асоциацията на свиневъдите, пред Bloomberg TV Bulgaria.
Общият брой на животните у нас е около 550-600 000. С откриването на вируса в две ферми в Русенско - в село Николово /17 000 броя/ и в Бръшлен /40 000/, ще бъдат евтаназирани общо 57 000 свине. В петък стана ясно, че е изгоряла и трета ферма - в с. Голямо Враново с 30 000 животни.
„Унищожаването на животни към този момент в огнищата на зараза е мярка, но ние говорим за планово изколване на животните от личните дворове, което няма да е унищожаване. Собствениците трябва да си заколят животните. По този начин ще се намалят щетите в национален мащаб,“ каза Бъчварова.
Тя е категорична, че най-важното е всички да бъдат убедени, че предписаните мерки трябва да бъдат изпълнявани. Тези мерки включват "изчистване" на 20-километрови зони около големите свинекомплекси от домашни прасета и от диви свине. Правилата важат за всички по веригата - от домашни стопани, собственици на големи ферми, ловци и др. Ако не се вземат тези мерки, цяла България ще стане като област Русе, убедени са от Асоциацията на свиневъдите.
"Унищожаването на свинекомплексите и свиневъдството ще се отрази един път на бюджета и данъкоплатците и втори път на пазара чрез по-високи цени на вносното свинско месо. Възстановяването на едно стопанство отнема поне година и половина до две години“, посочи Галя Бъчварова.
По места кметове и областни управители се разпореждат да бъдат изколени прасетата в личните дворове на стопаните.
В Русенско още на 10 юли областният управител Галин Григоров издаде заповед всички домашно отглеждани свине на територията на областта да бъдат изклани в 10 дневен срок.
"Сега е моментът да ви кажа: "Колете!", направете си Коледата по-рано, за да можете да си приберете месото", призова в сряда стопаните в Ловешко директорът на Областната дирекция по безопасност на храните в Ловеч д-р Росен Федерчев. Това стана на заседание на Областната епизоотична комисия, на което присъстваха и кметове на населени места.
"Болестта чука на вратата, област Плевен, където е обявено бедствено положение, е на 35 км", допълни д-р Федерчев. Части от Ловешка област попадат в 40-километровата санитарна зона, тъй като в Плевенско и Врачанско имаше случаи на намерени умрели диви прасета. На тази граница са населени места от общините Луковит, Ловеч и Летница.Освен в Плевен и Русе, бедствено положение в сряда бе обявено и в Разград.
От Българската агенция за безопасност на храните /БАБХ/ са изготвили карта с рисковите зони, в която попада почти цяла Северна България и Бургаско. Там са засечени случаи на АЧС сред диви свине или домашни прасета.
Бизнесът тръпне заразата да не мине Балкана и да порази Старозагорска област, която е водеща в свиневъдството. Там се отглеждат над 190 000 прасета и болестта може да бъде пагубна за цял един отрасъл. Свиневъдната индустрия струва 5 милиарда лева на страната, каза един от собствениците на водещи свиневъдни ферми у нас Венцислав Славов.
Според шефа на БАБХ д-р Дамян Илиев, основен преносител на чумата са домашните и дивите прасета, а начинът да бъде ограничено нейното разпространение е хората, които отглеждат прасета в тип „заден двор”, да си ги заколят.
Друг изход в момента няма и съвсем скоро ще се премине към умъртвяване на нерегистрираните прасета, каза още д-р Илиев.
ЕК ни вкара в най-опасната зона
Европейската комисия вкара няколко области на България в по-опасната трета зона от четири възможни заради разпространението на АЧС. При това беше прескочена една зона - втора, при която степента на риск е по-малка.
Това се вижда от решение на ЕК от 19 юли 2019 г., подписано от Витянис Андрюкайтис, еврокомисар за здравеопазването и безопасността на храните.
В зоните (части) I—IV* се изброяват определени области в засегнатите държави членки, разграничени в зависимост от степента на риска въз основа на епидемиологичната обстановка и промените в нея във връзка с АЧС и се определят техните граници.
Всъщност зона трета е с най-високо ниво на "временен" риск. В зона IV е само една област в ЕС - остров Сардиния, Италия, където болестта има "дълготраен ендемичен характер".Сред по-важните мерки, предвидени с решение на ЕК през 2014 г. за държавите в зона III, са забрана за изпращане на живи свине в останалите области и държави членки на ЕС, както и търговията с прясно свинско месо и продукти. Мерките включат и стриктно спазване на хигиената.
Искаме помощ от Еврокомисията
България ще поиска официално от Европейската комисия финансова помощ за обезщетение на стопаните на животни. С парите ще бъдат обезщетени стопаните, които ще претърпят големи загуби. На първо време собствениците на свинекомплекси ще бъдат обезщетени от държавния бюджет.
Чехия се справи със заразата
Чехия е успяла да се справи с Африкансата чума по свинете, съобщиха от БАБХ. Светлана Боянова от Института за агростратегии и иновации коментира пред БНР, че се е запознала с мерките, които са прилагани там за АЧС и е установила, че у нас се прилагат същите мерки.
В Германия пък имало разработено приложение за биосигурност в помощ на стопанина – онлайн управление оценка на биосигурността в стопанството. "Ако до няколко месеца ситуацията у нас бъде овладяна, ще бъде истинско чудо", казват хората от хранително-вкусовата индустрия.
Мнозина обаче се съмняват, че заразата няма да може да бъде спряна. И е възможно до Коледа у нас да не е останало и едно прасе.
Споделените тротинетки изчезват от улиците на Русе
Шофьор върза куче за колата си, не искал да цапа купето
Шофьор върза куче за колата си, не искал да цапа купето
Община Русе и Керхер започват проект за почистване на...
Осигуряват 2 милиарда лева за пътния участък Русе - Бяла