Брането на смокини може да ни причини тежки химически изгаряния

1
Специалист от "Пирогов" предупреждава за опасноститеэ
Специалист от "Пирогов" предупреждава за опасноститеэ

Специалист от "Пирогов" предупреждава за опасностите

Брането на смокини или рязането на клони от дървото може да доведе до сериозни поражения върху човешката кожа, съобщават от NOVA. Началникът на Клиниката по изгаряния в столичната болница „Пирогов“ професор Мая Аргирова предупреди в ефира на предаването „Пулс“, че сокът от плода е силно токсичен и изисква незабавни мерки при контакт, за да се предотвратят дълбоки рани.

Токсичният ефект на смокиновия сок

Специфичната бяла течност, която дървото отделя при откъсване на листо, плод или при счупване на клон, има агресивно действие върху епидермиса. Рискът е най-висок, когато плодовете все още не са достигнали пълната си зрялост.

„Това на практика е химическо изгаряне, защото сокът, който се отделя от смокините, особено когато те не са напълно узрели, може да бъде много вреден и токсичен за кожата. Получават се мехури, различни лезии, а когато не се потърси навреме медицинска помощ, вече се оформят и рани“, обяснява професор Аргирова.

Тежки инциденти и продължително лечение

Последиците от контакта със смокиновия сок не бива да се подценяват, тъй като възстановяването на кожата е бавен и сложен процес. Всяка година през летните месеци в специализираната клиника постъпват пациенти с подобни оплаквания.

„За съжаление лечението е по-продължително и не е безобидно. Много често се налага хоспитализация, за да могат раните да бъдат проследени и да се постигне максимално добро възстановяване“, допълва специалистът.

Медикът дава пример с мъж, който е получил тежки мехури по двете си ръце, след като е рязал смокиново дърво с моторна резачка, при което токсичният сок е изпръскал директно откритата му кожа.

Задължителни предпазни мерки и първа помощ

Превенцията изисква използването на подходяща защитна екипировка при всякакъв контакт с растението, особено при селскостопанска работа или кастрене в двора.

„Когато се берат смокини или се режат смокинови дървета, трябва задължително да се използват ръкавици. Лицето също трябва да бъде защитено, защото сокът може да попадне в очите. Това е химикал и може да причини сериозни увреждания“, предупреждава медикът.

Ако все пак се стигне до инцидент и сокът попадне върху тялото, най-важна е реакцията в първите минути.

„Водата не премахва напълно риска, но отмива химикала. Това може частично да намали дълбочината на изгарянето. След това обаче трябва незабавно да се потърси лекарска помощ“, категорична е професор Аргирова.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

– Дядо попе, жена ми беше на изповед, какво каза?

– Тайна... Само на излизане внимавай с рогата да не събориш иконите!

Нови коментари