Бензин или дизел – каква е основната разлика между двете горива

2
Двигателите и горивата в тях работят по коренно различни принципи
Двигателите и горивата в тях работят по коренно различни принципи Снимка: Асен Игнатов

Двигателите и горивата в тях работят по коренно различни принципи

Дизеловото гориво, наричано често "нафта", се получава от "по-тежки" фракции при дестилация на нефт в сравнение с бензина. Тези фракции се състоят от по-сложни въглеводороди, което прави дизела по-гъст, с по-висока точка на кипене и по-висока точка на възпламеняване.

В зависимост от сезона, дизеловото гориво се разделя на четири основни вида – лятно, междусезонно, зимно и арктическо. Те се различават по температурата на сгъстяване, което е особено важно през зимата, когато нискокачествен летен дизел може да причини проблеми при запалване на двигателя. Летният дизел например се сгъстява при минус 5 градуса, докато арктическият издържа до минус 40 градуса.

Бензинът също се получава чрез рафиниране на нефт, но от "по-леки" фракции с по-прости въглеводороди. Той е по-прозрачен и по-малко гъст от дизела. Бензините се класифицират според октановото число, което показва максималната компресия на горивно-въздушната смес, при която тя изгаря нормално, без детонация. Най-разпространени са бензините с октаново число А80, А90, А95 и А98.

"Дизеловият двигател е предназначен за високо налягане в горивните камери и няма свещи - горивно-въздушната смес се самозапалва, защото се нагрява силно от компресията," обяснява статията в Actualno.com.

Бензиновият двигател работи на съвсем различен принцип – горивно-въздушната смес в него се компресира до по-ниско налягане и се запалва от електрическа искра, създадена от свещта. Тук детонацията (самозапалването) е нежелано явление, което може да повреди двигателя.

Основната разлика между горивата е в енергийното съдържание - дизелът освобождава повече енергия при изгаряне, което води до по-висока ефективност на двигателя и по-нисък разход. Бензинът, от друга страна, изгаря по-активно, но с по-ниска енергийна ефективност.

Зимните условия влияят различно на двете горива. Дизелът е по-проблематичен на студено – сгъстява се повече, пали и гори по-трудно. Бензинът запазва свойствата си и при ниски температури, което е значително предимство в студени климатични условия.

Звук и вибрации

Традиционно дизеловите двигатели са по-шумни, с характерния "тракторен" звук и повече вибрации. При съвременните модели тази разлика е почти преодоляна благодарение на технологичните подобрения.

Експлоатационни разлики

Дизеловите двигатели обикновено имат по-дълъг експлоатационен живот, но ремонтът им е по-скъп. Важно е да се помни, че горивата не са взаимозаменяеми – в резервоара трябва да се зарежда само горивото, за което двигателят е проектиран. При грешка с наливането на погрешно гориво, най-важно е да не се стартира двигателят.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Дете пита баща си:
- Тате, вярно ли е, че вещици има само в приказките?
Бащата поглеждайки към кухнята:
- Едно време и аз мислех така...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари