Българските гимнастички отпътуваха за Световното първенство в Рио де Жанейро
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Стилияна Николова и ансамбълът ще се подготвят в едноседмичен лагер в Аракажу
Българската делегация по художествена гимнастика отпътува днес за Световното първенство, което ще се проведе от 20 до 24 август в Рио де Жанейро. Състезанието в бразилската мегаполис ще събере най-добрите гимнастички от цял свят за борба за световните титли.
България ще бъде представена от Стилияна Николова и Ева Брезалиева в индивидуалната надпревара. Двете грации ще се опитат да повторят успехите си от предишни международни състезания. Николова, която е европейска вицешампионка в многобоя от Талин 2025, влиза в световното като една от фаворитките за медал.
В отборната надпревара България залага на ансамбъла жени в състав София Иванова, Рейчъл Стоянов, Алина Коломиец, Даная Атанасова и Емилия Обретенова. Петте момичета показаха отлична форма през последните месеци и се надяват да се борят за престижно място в класирането.
Специална подготовка в Бразилия
Преди започването на световното първенство българският отбор ще направи едноседмичен подготвителен лагер в Аракажу. Това ще позволи на гимнастичките да се аклиматизират към климатичните условия в Бразилия и да финализират подготовката си за най-важното състезание от сезона.
Част от многобройната делегация са личните треньори Бранимира Маркова и Валентина Иванова, които ще работят със Стилияна Николова и Ева Брезалиева. За ансамбъла ще отговарят Весела Димитрова и Ясена Стойнева.
Експертен екип зад успеха
В делегацията са включени и ключови специалисти като хореографа Елица Павликенова и балетният педагог Георги Аспарухов. Психологическата подкрепа ще осигуряват професор Татяна Янчева и Стелиана Янкова, които ще помагат на състезателките да се справят с напрежението от световно първенство.
За физическата подготовка и възстановяване ще се грижат кинезитерапевтите Ива Александрова и Георги Ряхов. Българската федерация не е пестила усилия, за да осигури най-добрите условия за представителките си.
Съдия за България на това състезание ще бъде Филипа Филипова, според БТА.
Световното първенство в Рио де Жанейро ще бъде важна проверка за българската художествена гимнастика преди следващите големи международни състезания.























