България и Гърция възраждат проекта за нефтопровод Александруполис – Бургас

0
Предвижда се капацитетът на предложения нефтопровод да осигурява пълна замяна на вноса на руски суров нефт в България
Предвижда се капацитетът на предложения нефтопровод да осигурява пълна замяна на вноса на руски суров нефт в България Снимка: БТА

Предвижда се капацитетът на предложения нефтопровод да осигурява пълна замяна на вноса на руски суров нефт в България

Служебното правителство одобри днес два меморандума за разбирателство между България и Гърция, чрез които двете държави ще могат да развиват сътрудничеството си в областта на енергетиката, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет, предаде БТА.

Чрез първия документ двете държави се очаква да си сътрудничат при проучването на възможностите за изпълнение на проект за изграждане на нефтопровод Александруполис – Бургас.

Подписването на меморандума цели създаване на необходимата база за проучване на възможностите за реализиране на инфраструктурния проект за пренос на суров петрол от не-руски източници от пристанището Александруполис в Гърция до района на Бургас в България.

Предвижда се създаването на специална работна група с участието на представители на Министерството на енергетиката на България, Министерството на околната среда и енергетиката на Гърция, както и на заинтересованите лица от двете страни. Експертният екип ще извърши необходимите предварителни проучвания, ще изследва възможностите за структуриране на проект за изграждане на нефтопровод Александруполис - Бургас и ще анализира вариантите за неговото финансиране. В рамките на работната група следва да бъде изготвен План за действие за реализиране на проекта до края на 2024 година.

Предвижда се капацитетът на предложения нефтопровод да осигурява като минимум пълна замяна на вноса на руски суров нефт в България по море от алтернативни източници.

Целта на втория документ е укрепването на сътрудничеството между двете държави за гарантиране сигурността на доставките и съхранението на природен газ в дух на солидарност и взаимопомощ.

Меморандумът ще бъде сключен в изпълнение на Регламент (ЕС) 2022/1032 на Европейския парламент и на Съвета от 29 юни 2022 година за изменение на Регламенти във връзка със съхранението на природен газ. Според изискванията на регламента всяка държава, която не разполага с подземни съоръжения за съхранение на газ на нейна територия, трябва да поддържа стратегически резерви, равни на 15% от годишното си потребление в друга страна от ЕС.

Един или повече гръцки доставчици на националната система за пренос на природен газ, управлявана от DESFA, следва да се регистрират като потребители на българската преносна система, както е предвидено в Мрежовия кодекс на „Булгартрансгаз”. По този начин те ще могат да резервират капацитети за нагнетяване и добив в хранилището „Чирен” за максимален общ обем на съхранение от 0,7 TWh.

От своя страна слотове и капацитет за съхранение, както и съответният капацитет за регазификация от терминали в Гърция, могат да бъдат резервирани от един или повече български доставчици на националната газопреносна система, управлявана от „Булгартрансгаз” ЕАД. Те ще използват втечнен природен газ за директно снабдяване на крайните потребители на територията на България за максимален общ годишен капацитет за регазификация от 2 TWh.

Меморандумът ще бъде сключен за 12 месеца и ще влезе в сила след ратифицирането му от Народното събрание на България.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    1
    Стефан
    Шибаняци! Този проект бе подписан преди 20 години от Путин и Първанов, но го спряха под натиск на САЩ.
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Най-висша форма на препоръка в България: "Кажи, че аз те пращам"!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари