AI преобръща играта в Силициевата долина

1
Китайският DeepSeek разтърси "Великолепната седморка"
Китайският DeepSeek разтърси "Великолепната седморка"

Китайският DeepSeek разтърси "Великолепната седморка"

Те дълго време бяха кралете на Силициевата долина – безспорни владетели на технологичния свят. Но днес дори най-могъщите компании се озоваха на кръстопът, изправени пред предизвикателството да се адаптират към бъдеще, доминирано от изкуствения интелект. Така нар. "Великолепна седморка" включва Apple, Google, Microsoft, Meta, Amazon, Nvidia и Tesla.

„Един ден си младият нарушител на правилата, който преобръща цели индустрии. На следващия - гледаш в пропастта и „дъвчеш стъкло", както казва Илон Мъск за управлението на стартъп", отбелязва колумнистът Тим Хигинс от The Wall Street Journal.

Доказателствата за тази криза на средната възраст в технологичния сектор са навсякъде. Акциите на Alphabet, компанията-майка на Google, наскоро се сринаха с над 7% след новината, че трафикът в търсачката през Safari е намалял за първи път от две десетилетия насам. Въпреки че по-късно от Google уточниха, че общият трафик продължава да расте, това беше сериозен сигнал за несигурност.

През това време главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук отчаяно се опитва да спечели време, молейки инвеститорите за търпение относно забавянето на AI функционалностите в продуктите на компанията.

Междувременно Марк Зукърбърг се мъчи да убеди света в светлото бъдеще, където социалните мрежи на Meta ще се превърнат в „приятел с изкуствен интелект" за самотните потребители.

Дори неуморимият Илон Мъск изглежда притеснен. След авантюрата си с DOGE, сега е принуден отново да се фокусира върху Tesla, опитвайки се да спре спада в стойността на компанията с обещания за автономни автомобили. „Не сме на ръба на гибелта - дори не сме близо", опитва се да успокои той инвеститорите.

Според Хигинс, изявленията му звучат като онзи герой от „Монти Пайтън и Свещеният граал", когото се канят да хвърлят на купчина трупове: „Не съм мъртъв!... Чувствам се добре!"

Дилемата на иноваторите

Истината е, че никой от технологичните гиганти не е „мъртъв" - те са изключително печеливши компании с обща пазарна стойност от близо 7 трилиона долара. Но ситуацията, в която се намират, наподобява класически сценарий от книгата „Дилемата на иноватора" на Клейтън Кристенсен.

В нея авторът обяснява как новите продукти или услуги изместват утвърдените играчи, създавайки напълно нови пазари. Това е теория, която често се използва за обяснение на дотком бума - и възхода на днешните технологични гиганти.

Сега историята сякаш се повтаря. Изкуственият интелект обещава революция, подобна на интернет. Но също както тогава, днес остава неясно как точно тази технология ще бъде внедрена, от кого и кога.

Появата на DeepSeek – сериозна заплаха

Тази несигурност се засили драматично с появата на китайския AI модел DeepSeek, който според редица анализатори работи на ниво, сравнимо с най-добрите американски системи, но при драстично по-ниски разходи.

Китайската иновация предизвика истински шок на пазарите в края на януари 2025 г., когато акциите на Nvidia се сринаха с почти 17%, което доведе до загуба на стойност от около 593 милиарда долара само за един ден – рекорд в историята на Уолстрийт.

Фактът, че DeepSeek е обучен с много по-малко изчислителни ресурси от американските му конкуренти, постави под въпрос целия модел на развитие, при който компании като Microsoft и Meta инвестират десетки милиарди в изграждането на мощни центрове за данни.

Битката за бъдещето

Засега отговорът на Apple изглежда плах: „Просто ни трябва още време, за да довършим работата така, че да отговаря на високите ни стандарти за качество", казва Кук пред инвеститорите относно забавянията.

Google поне има своя AI асистент Gemini, но не е ясно дали той ще спаси основния бизнес - рекламата, която носи по-голямата част от приходите. А когато хората все по-често задават въпроси директно на чатбот, вместо да кликват върху линкове - това е сериозен проблем.

Изненадващо е, че никоя от доминиращите технологични компании още не е открила печелившата формула.

Това дава надежда на млади предприемачи като Сара Гуо - рисков капиталист от Силициевата долина, която се опитва да се утвърди чрез инвестиции в следващия голям AI стартъп, способен да детронира „големите играчи".

„Може да се изтъкнат много стратегически причини защо дадена компания не трябва да съществува – защото Microsoft, Apple или Google биха могли да я създадат", казва тя. „Но за тези утвърдени компании често е трудно да бъдат креативни, когато става дума за рискови нови продукти."

Междувременно, новата реалност вече превъзпита някои компании. Microsoft, чиято пазарна стойност отново надмина Apple, изглежда доста проницателна, след като успешно интегрира AI в своите продукти за бизнеса. Nvidia също се оказа сред големите печеливши, благодарение на масовото търсене на нейните скъпи чипове за трениране на AI модели.

Но появата на DeepSeek и други нови AI системи, които използват много по-евтина изчислителна мощ, поставя нови въпроси за бъдещето. Остава неясно къде точно ще се концентрира стойността на новата технология.

Едно е сигурно - "Великолепната седморка" на технологичните гиганти ще трябва да се бори за своето място в новия свят на изкуствения интелект. И битката тепърва започва.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Дете пита баща си:
- Тате, вярно ли е, че вещици има само в приказките?
Бащата поглеждайки към кухнята:
- Едно време и аз мислех така...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари