80 души умират всяка година в България, докато чакат донор за трансплантация

0
Средно по десет бъбречни трансплантации годишно у нас се правят от жив донор, а между две и четири са сърдечните
Средно по десет бъбречни трансплантации годишно у нас се правят от жив донор, а между две и четири са сърдечните

Осемдесет души умират всяка година в България, докато чакат трупен донор за трансплантация, това съобщи вчера директорът на Изпълнителната агенция по трансплантации д-р Марияна Симеонова. 938 души българи са в листата на чакащите за животоспасяваща трансплантация. Повечето от тях чакат от години, тъй като не може да се намери подходящ дарител.

За последните няколко години у нас има ръст в броя на трансплантациите отчитат от ведомството. От критичния минимум на 19 трансплантации за цялата 2012 г. агенцията достига 79 присаждания на органи за 2014 г. От тях 44 са бъбречни от трупен донор.

Средно по десет бъбречни трансплантации годишно у нас се правят от жив донор, а между две и четири са сърдечните. „Ако ние задържим нивото на трансплантации от 2014 г., процентът на умиращите поради липса на донор ще бъде значително намален”, убедена е зам.-директорката на агенцията Даниела Петкова.

Осем трансплантации са направени у нас от началото на годината, като само две от тях са от трупен донор. Шанс за живот с нов бъбрек са получили шест човека, като на четири от тях е трансплантиран орган от трупен донор. От началото на 2015 г. един българин е получил нов черен дроб и един - ново сърце.

По линия на Евротрансплант от началото на 2014 г. страната ни е изпратила за трансплантация  в чужбина две сърца, един бял и четири черни дроба.

„Това се прави, когато от трансплантационните центрове у нас отговорят, че в България няма подходящ реципиент”, увери д-р Симеонова.

До дни в „Държавен вестник” трябва да бъде обнародвано решението за премахване на лимита за лечение на пациенти над 18 години в чужбина, допълни д-р Симеонова. До този момент таванът бе 180 000 лв., като средствата се отпускаха от Комисията за лечение в чужбина към здравното министерство. Ограничението касаеше най-вече хора, които се нуждаят от трансплантация на стволови клетки, бял дроб или от комбинирани трансплантации - на бял дроб и сърце, на тънки черва и черен дроб. Тя обясни, че някои от нормативните документи трябва да се преразгледат, тъй като не са обновявани от 10 години.

Изпълнителната агенция по трансплантации представи работата си по проект за подобряване на ефективността на ведомството. Целта е да се подобри организацията на работата и да се направи реален анализ на ситуацията у нас, тъй като сме на последно място в Европа по донорство. „Трябва да променим този факт и да превърнем страната ни в една нормална европейска държава, в която хората не умират от липса на донор”, заяви  д-р Симеонова. Тя допълни, че през последните пет години численият състав на агенцията е намаляван два пъти, но с оптимизация на наличния състав ще се постигнат набелязаните цели. Стойността на проекта е малко над 152 000 лв.

Източник: МОНИТОР
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

Най-висша форма на препоръка в България: "Кажи, че аз те пращам"!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари