Жителка на Плевен: Извадихме две чанти кал от бойлера

1
Гражданите се оплакват от негодна за пиене вода
Гражданите се оплакват от негодна за пиене вода Видео: Bulgaria ON AIR

Гражданите се оплакват от негодна за пиене вода

Регионалната здравна инспекция в Плевен започна извънредни проверки на качеството на питейната вода в града заради постъпили сигнали за мътност и калност. Контролът се налага, тъй като в голям брой домакинства водата е негодна за пиене и домакински нужди, съобщиха от здравните власти.

"Първоначално, когато я спряха, беше кална, много кална, направо течеше кал, но сега вече, когато идва, е добре. За битови нужди вече става, но за пиене не съм много сигурна," разказа жителка на града.

Градът е на драстичен воден режим вече седмица, като вода има едва няколко часа в денонощието. Жителите са принудени да използват филтриращи кани за пиене, а мнозина се оплакват от нарушаване на обявения график.

Здравни рискове от замърсената вода

От РЗИ Плевен предупреждават, че употребата на замърсена вода може да предизвика ентеровирусни инфекции и зарази. "Най-лошото, което може да се случи, е да се разболеем – това е най-лошото и притеснителното, като приемаме ежедневно некачествена вода," коментира Петрана Кънчевска от Плевен.

Здравните инспектори започнаха извънредни пробонабирания от контролните пунктове на водопроводната мрежа заради зачестилите жалби от граждани и опасенията на родители с деца в детски градини.

Нови протести заради безводието

Тази вечер гневни жители на Плевен отново се събират на протест на централния площад с искане властите да вземат мерки за решаване на кризата веднага. Предишни протести са се провеждали през последните седмици заради продължаващите проблеми с водоснабдяването.

"Пълно безхаберие – нашите сегашни управници! Колко години ни лъжат, че ще сменят водния цикъл, а са пълни некадърници и безхаберници," заяви възмутена жена от града.

Официални мерки и проверки

От водоснабдителното дружество обясняват проблемите с аварии, които трябва навреме да се отстраняват. "Има лаборатория, която трябва да се изкаже. Това са от аварии, не са вследствие на дъжд, а аварии, които навреме трябва да се отстраняват, за да няма течове," обясни жител на града.

Омбудсманът Велислава Делчева се обърна официално към министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов с настояване за спешни мерки. Според данни на МРРБ, водната криза в страната засяга вече 243 181 души.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Говорят си двама студенти след изпит:

- Колко изкара?

- Тройка.

- Е, нали за шестица се готвеше?

- Абе, в последният момент си викам я аз да изкарам тройка, пък с останалите пари да си купя пиене...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари